Jana, Bratislava: Syn už nechce ležkať na chrbte

Pediatrická poradňa19.08.2016
Jana, Bratislava: Syn už nechce ležkať na chrbte

Dobrý deň,
môj syn má za 5 dní päť mesiacov. Narodil sa ako veľký vlasáč, no poslednú dobu mu vlásky veľmi vypadávajú. Čítala som, že majú vlásky vypadať do troch mesiacov, no jemu padajú ešte aj teraz. Je to v poriadku? Kedy by mu mohli začať vlásky zas rast? Ďalšia vec, ktorá má zaujíma je športový kočík. Vraj by sa nemal dávať, kým dieťa samo nesedí. No drobcovi sa už vo vaničke vôbec nepáči. A v športiaku je spokojnejší, viac vidí, a hlavne je aj teplo, tak mu je tam lepšie.

Nenechávam ho sedieť. Najčastejšie nechávam polohu ležmo, A keď sa mu nepáči, dám ho do polosedu. Je teda šikmo. A povedala by som, že skôr ležká ako sedí. Nie je to zlé na jeho chrbátik? Aj keď si ho berieme k sebe, nechce už na nás ležkať. Najradšej je, keď sedá opretý. O nás alebo o nohy. No ťahá hlavu dopredu. Bojím sa, či sa mu tým neničí chrbtica. Celkovo už nechce veľmi ležkať na chrbáte, otáča sa stále na bruško. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Jana, Bratislava

Dobrý deň,
u malých detí do roka rast vlasov neriešte, niektorí sú vlasáči od narodenia a aj im to ostane a na úplne opačnom konci sú deti, ktorým vlásky začínajú rásť až okolo roka, dovtedy majú skoro holú hlávku. A medzi tým sú všetky ostatné prípady rastu vláskov a všetky deti sú v poriadku.
Nevadí, že vlásky padajú, lebo isto pozorujete aj rast nových, hoci sú to zatiaľ možno iba niekoľkomilimetrové vlásočky. A kedy začnú rásť poriadne? Neviem, možno o mesiac, možno o dva a možno o tri, ale isto sa dočkáte. V piatich mesiaoch môžete už myslím spokojne preložiť dieťa do športového kočiara.

Ak spinká zolíte polohu ležmo, ak chce pozorovať svet, zvolíéte polohu 30 stupňov, prípadne do polosedu. Sedieť nedávajte. Športový kočiar je lepšia alternatíva ako nervózne  a plačúce dieťa, ktoré už nechce ležať. Avšak netreba dieťa dávať sedieť, ani ho podopierať, to až keď sa to naučí samé. Dieťa v tomto veku je už v bdelom stave väčšinu času na brušku, je to dobré pre jeho ďalší psychomotorický vývoj, dávajte dieťatko na zem, na tvrdú ale teplú podložku (penové puzzle napríklad), ak je na zemi, nemá kde spadnúť, môže sa hrať s hračkami a aj sa ďalej rozvíjať a postupne začať liezť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa