Jana, Moravany: Moje dieťa má 2 mesiace a uz berie tretie antibiotiká

Pediatrická poradňa29.11.2015
Jana, Moravany: Moje dieťa má 2 mesiace a uz berie tretie antibiotiká

Dobry den,
mam dvojmesacneho syna. Ked mal asi 2 tyzdne, dostal vysoke teploty, odniesli sme moc a vyšiel zápal. Podozrenie na zapal oblicky. Po tyzdni sme boli na nefrologii a ultrazvuk ukazal zväčšenú pravú obličku. Zaver bol dobrať antb a pit vela tekutin. No o 2 tyzdne sa nam teploty opäť vratili. Zase na nefrologiu a povedala ze ta oblicka nevyzera tak zle nez podla vysledkov ocakavala. Dostali sme antb znova. Teraz berieme uz tretie antb lebo po tyzdni liecby sme odniesli moc a ze tam este nejaka bakteria je.

Nejaka e-coli bakteria. Tak pokracujeme v liecbe. Myslia si ze na vine je mocovod ze mu nedostatocne odteka moc. Viete mi s tym nejako pomoct alebo ma odporucit k nejakemu specialistovi nefrologovi?,  pretoze uz som zufala pocuvat len dohady a nikto nic nerobi. Pocula som ze sa to riesi operacne. A takisto vravela ze moze mat zuzenu predkozku. Moje dieta ma o 3 dni 2 mesiace a uz berie tretie antibiotika. Som z toho uz na nervy.

Jana, Moravany


Dobrý deň,
ak dieťatko už v takomto veku postihne zápal obličky, tak to lekárov smeruje k tomu, aby sa hľadala príčina, pretože je to zriedkavo sa vyskytujúci zápal pre takýto vek. Ihneď vzniká podozrenie na nejakú vývojovú anomáliu obličky či odvodného močového systému. Vo fáze akútne prebiehajúceho zápalu je však najdôležitejšie infekciu zvládnuť a teda nasadiť antibiotiká. Predpokladom správnej liečby je správne odobratie moču a jeho kultivačné vyšetrenie, teda snažíme sa zistiť aký presne baktéria sa v močovom systéme nachádza a na aké antibiotiká je citlivá, aby bola liečba úspešná.

Aj po liečbe sa však môže stať, že sa zápal znova objaví, hlavne ak je v odvodnom močovom systéme miesto, kde moč stojí alebo preteká pomaly, v jeho odtoku je nejaká prekážka, potom sa moč samozrejme pred prekážkou hromadí a vzniká rozšírenie daného úseku močovodu, či dokonca obličkovej panvičky, čo môže vyústiť až do poškodenia obličky, a by sa situácia neriešila. Vy ste v štádiu antibotickej liečby a malo by samozrejme nasledovať podrobné vyšetrenie, aby sa zistila príčina stavu a situácia v močovom systéme.

Navštívte nefrológa v oblasti svojho bydliska, ale tento prípad bude iste prípadom aj pre urológa, ak nie tam, kde bývate, tak v najbližšom okresnom meste, u vás zrejme Košice, kde by prebehla aj operácia, ak by bola potrebná. To či operovať alebo nie závisí od konkrérneho prípadu a od výsledkov vyšetrení, nedá sa to takto napísať. Začína sa vyšetrením krvi a moču, najjednoduchším zobrazovacím vyšetrení je ultrazvuk, niekedy však pokračujeme vo vyšetreniach ďalej a realizuje sa rontgenové vyšetrenie s kontrastnou látkou alebo vyšetrenia zamerané na funkciu obličiek (scintigrafia).

Čo sa týka antibiotickej liečby, tak sa nad tým netrápte, pretože ak je nutná, tak pomôže a je to lepším riešením ako neliečiť antibiotikom a riskovať postihnutie obličky. Chlapci v tomto veku majú prirodzene zúženú predkožku a toto nie je príčinou vzniku zápalu obličky, zúžená predkožka u dvojmesačného chlapca je fyziologický stav a nerieši sa, práveže to má význam, aby sa zabránilo ľahkému prieniku moču, stolice, špiny či baktérií späť do močového systému dieťaťa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa