Jana, Partizánske: Dcéra nechce papať

Pediatrická poradňa05.03.2016
Jana, Partizánske: Dcéra nechce papať

Dobrý deň,
moja 18-mesačná dcéra nechce papať, je ešte kojená, kupované mlieko samotné nevypije, ani kakao, iba s piškótami, kedysi papala aj výživu, mäso, polievku, teraz odmieta. Na večer jej spravím kašičku alebo puding. Aj to zje iba, ak ju niečím zabavím. Narodila sa s jednou obličkou, môže to byť problém?

Jana, Partizánske

Dobrý deň,
nepíšete ako veľa je vaše dievčatko dojčené, ale predpokladám, že často. Vypije dosť vášho mlieka a teda odmieta klasické jedlo. V tomto prípade vám odporúčam ukončiť dojčenie. Základom stravy jeden a pol ročného dieťaťa nemôže byť mlieko a mliečne výrobky. Potrebuje mäso, vajcia, zeleninu, ovocie, strukoviny. V strave by som vylúčila dojčenie, ale aj sladké mliečne výrobky a teda kaše, puding, mlieko s piškótkami. Cukor a sladkosti sú prudko návykové potraviny a zahatajú cestu zdravej výžive.

Ak dieťa bude hladné a ak nebude mať na výber, začne jesť. Samozrejme nebude to zo dňa na deň. Ak má piť mlieko, ta k nie kakao. A ak kakao, tak jeden krát týždenne a dosť. To, že dieťa má iba jednu obličku nie je dôvodom nechutenstva a odmietania jedla. Dôvodom odmietania jedla je návyk na mamin prsník a na sladšie potraviny. Tieto dieťa nemalo okúsiť vôbec. Určite sa teraz ako alternatívu nesnažte ponúknuť buchty, palacinky, krupicu... Ponúknite zemiaky, strukovinové prívarky, mäso (šunku), zeleninu. Trpezlivo.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa