Jana, Poprad: Môžu to byť opakujúce sa kiahne?

Pediatrická poradňa28.12.2015
Jana, Poprad: Môžu to byť opakujúce sa kiahne?

Dobrý deň,
na konci novembra mala menšia dcérka kiahne, teploty, atď. Moja strašia mala o pár dní na to podobné príznaky. Mala iba zopár vyrážok. Ale dnes, 10.12. dostala zase teploty a vyrážky sa rozšírili po celom tele. Môžu to byť kiahne? že by sa jej vrátili.

Jana, Poprad


Dobrý deň,
podľa môjho názoru to kiahne teraz sú. Ak prekoná toto ochorenie jedno dieťa, je veľká pravdepodobnosť, že ho prekoná aj druhé dieťa, pričom inkubačná doba je približne 1 – 2 týždne. Ak sa však deti nakazili z rovnakého zdroja, tak by nákaza bežala v približne rovnakom čase u oboch detí. Kiahne majú svoj typický priebeh, o ktorom sa kdekoľvek dočítate.

Kožný výsev má typický výzor, najprv červený pupienok, potom pľuzgierik so žltou tekutinou a nakoniec červená chrasta. Nemalo by sa to dať pomýliť. Výsev sa najčastejšie objavuje najprv na záhlaví, za ušami alebo vzadu na krku a postupne postupuje ďalej na telo. Ak máte pochybnosti, kontaktujte telefonicky svoju detskú lekárku, alebo sa choďte s dcérkou ukázať. Údaj o prekonanej kiahňovej infekcii je veľmi dôležitý najmä u dievčat kvôli budúcemu tehotenstvu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa