Jana, Svit: Je váha môjho dieťaťa v poriadku?

Pediatrická poradňa20.01.2017
Jana, Svit: Je váha môjho dieťaťa v poriadku?

Dobrý večer,
chcem sa opýtať na váhu 4-mesačného dieťaťa, keď bola váha pri narodení 4570 g a 53 cm. Synček má práve dnes 4 mesiace a váhu cca 7350 g. Veľmi pekne ďakujem.

Jana, Svit


Dobrý deň,
nerozumiem presne, čo sa ma chcete opýtať... či je váha dobrá? Dostačujúca alebo prehnaná? Platí približné pravidlo, že dieťatko má do pol roka váhu zdvojnásobiť a do roka strojnásobiť teda ak sa narodilo 3-kilové, v pol roku má 6 kíl a roku 9 kíl. Samozrejme vždy vychádzame z váhy pri narodení, a berieme do úvahy aj ostatné okolnosti (choroba čí iné komplikácie, zloženie jedálnička u väčšieho dieťaťa genetickú výbavu). Vaše dieťa má normálnu váhu, samozrejme trošku vyššiu ako je priemer vzhľadom na váhu pôrodnú, ale m yslím, že s tým sa veľa urobiť nedá.

Najdôležitejšie je, aby dieťatko priberalo, aby pilo koľko potrebuje, nie menej, ale zas nemá byť ani prekrmované. Váha sa sleduje priebežne a zapisuje do grafu, tzv. Hodrov graf, kde vidíme, či dieťa priberá v istej primeranej línii, alebo sa vymyká. Ak sa zrazu vymkne zo svojej línie, upozorní nás to, že sa niečo deje, to je však úlohou lekára, ktorý má dieťatko v svojej odbornej starostlivosti.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa