Janka, Bratislava: Synček si stále nedrží hlavičku

Pediatrická poradňa07.10.2016
Janka, Bratislava: Synček si stále nedrží hlavičku

Dobrý deň,
náš 12-týždňový chlapček si stále nedrží hlavičku. Na brušku je hrozne mrzutý, nechce tak bývať. Hlavičku aj zdvihne, ale hneď si ju položí naspäť a keď ho držíme na rukách, tiež mu musíme hlavičku istiť. Koníky vôbec nepasie. Je to ešte normálne, či už nie? Dokedy by to deti mali zvládnuť? Ďakujem.

Janka, Bratislava


Dobrý deň,
dieťatko by malo držať hlavičku nad podložkou už po dvoch mesiacoch života, pričom dolné končatiny sú ohnuté a zadoček nadvihnutý, na konci 3 mesiaca „pasie koníčky“, teda v polohe na brušku sa opiera o lakte, hlavu má vysoko zdvihnutú a dolné končatiny sú už v bedrách vystreté, takže zadoček nezdvíha z podložky, v tomto čase sa už za podané ruky priťahuje do sedu.

Podľa vášho popisu má vaše dieťatko oneskorený psychomotorický vývin, ale je veľmi ťažké to mne posudzovať, keď dieťa nevidím, nepoznám okolnosti tehotenstva, pôrodu a vývoj dieťaťa od narodenia. Toto je knižná schéma a každé dieťa je iné, teda aj to vaše treba posudzovať jednotlivo. Určite konzultujte s detskou lekárkou, navštívte aj detskú neurologickú ambulanciu a možno bude potrebných len zopár rehabilitačných cvikov na zlepšenie situácie.

Netreba to však podceniť a zbytočne príliš dlho čakať, radšej začať s dieťatkom cvičiť už skôr ako neskoro. Zatiaľ sa doma môžete snažiť aspoň o tú polohu na brušku, dajte dieťa na tvrdú podložku, nie na posteľ, ale na zem, podložte ho penovými puzzle, alebo hracou dekou, klaďte pred neho hračky, aby bol motivovaný zdvihnúť hlavičku alebo mu pustite hrajúce a svietiace hračky, niekedy sa takýmto spôsobom vyrieši situácia zo dňa na deň a dieťatko hlavičku zdvihne, držím palce.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa