Karolína, Pezinok: Aký jogurt je vhodný pre malé dieťa?

Pediatrická poradňa21.07.2014
Karolína, Pezinok: Aký jogurt je vhodný pre malé dieťa?

Dobrý deň,
chcem sa vás prosím spýtať, keď mám 10-mesačné dieťa, je kojené a plánujem ho kojiť čo najdlhšie, aký jogurt by som mohla dať? Kozí? Ovčí? Keďže kravsky odporúčate až po 2. roku života, a keď ho budem kojiť, mám mu robiť aj umelé mlieka? Resp. je lepšie umelé alebo kozie? Ďakujem veľmi krásne za odpoveď.

Karolína, Pezinok

Dobrý deň,
jogurty sú odporúčané a dovolené deťom od 8.mesiaca života, to iba kravské mlieko až neskôr. Jogurty pekne dávajte už aj teraz. Nie je rozdiel medzi ovčím, kozím, či kravským mliekom pre dieťa v zmysle alergie, ak mu bude robiť zle jedno, tak pravdepodobne aj druhé, tam sú vaše úvahy úplne zbytočné. Ak dáte kozie mlieko, je to to isté, ako keby ste dali kravské mlieko. Jogurt dávajte akýkoľvek, no najlepšie zatiaľ len biely, bez cukru.

Dojčenie má pre dieťa nutričný význam do 1 roka života, potom je to už len o psychológii medzi matkou a dieťaťom, teda po 1.roku života, ak budete ďalej dojčiť, môžete dieťaťu dávať piť kravské mlieko, alebo aj mliečnu formulu, výber je na vás. Mnoho pediatrov odporúča kravské mlieko neskôr, ja som svojmu dieťaťu dávala kravské mlieko piť od 14.mesiaca života, od prsníka prešiel ku fľaši s kravským mliekom. Po prvom roku života už môže dieťa jesť postupne všetko, okrem húb. Samozrejme všetko s rozumom a v primeranej miere.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa