Kašeľ: ako ho zastaviť?

Pediatrická poradňa26.06.2009
Kašeľ: ako ho zastaviť?

Chcem sa opýtať, môj 2 ročný synček ležal v nemocnici na laryngitídu, mal to prvý raz. Pustili nás, že má čisté dýchanie, ale doma neustále kašle, vlhčím mu vzduch, užíval kalcium, kúpila som mu skorocelový sirup, horúčky nemá. Poraďte mi prosím, ako zastaviť ten kašeľ. Ďakujem.

Elena, Dolný Kubín

Dobrý deň pani Elenka. Laryngitída je akútny, zväčša vírusový zápal hrtana. Dieťa leží v nemocnici niekoľko dní, najčastejšie dva, alebo tri. Týchto pár dní slúži iba na zvládnutie akútneho stavu. Stavu, ktorý by ste doma nezvládli. Ak Vás pustia z nemocnice, neznamená to, že dieťa je úplne zdravé. Kašeľ môže po úvodnej liečbe infektu dýchacích ciest trvať ešte aj dva týždne a neznamená to, že liečba je zlá, alebo neúspešná. Ale každé ochorenie chce svoj čas...

Kašeľ nie je dobrý vtedy, ak sa dieťa budí zo spánku, ak si nemôže kľudne oddýchnuť, ak sa dusí. Ale predpokladám, že ak Vás pustili z nemocnice, tak sa toto nedeje. V danom prípade treba kašeľ tlmiť. Ale ak dieťa vykašliava, tak je kašeľ vlastne obrannou reakciou organizmu a pomáha dýchacím cestám, je súčasťou samo očisťovacieho procesu.

Ak Vaše dieťa nemá zvýšenú telesnú teplotu a ak má čisté dýchanie, je to dobre. Ja by som na kašeľ možno skúsila Stoptussin, alebo podobný prípravok - mne samej pomohol celkom dobre.

Antibiotiká na liečbu laryngitídy nie sú vhodné, keďže je to ochorenie, ako som spomínala v úvode, vírusového charakteru. Pomôžu ešte antihistaminiká - čo je napr. Dithiaden alebo Fenistil, kalciový sirup je tiež dobrá voľba a potom môžete organizmu celkovo pomôcť dostatočným príjmom tekutín, či vitamínmi. Laryngitída chce skôr chladnejší vzduch ako teplý, i keď teraz v lete to niekedy nie je možné zabezpečiť, ale izbu by ste mohli dokonale prevetrať vždy.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa