Katarína: Syn chudne a nechce piť mliečko

Pediatrická poradňa21.07.2014
Katarína: Syn chudne a nechce piť mliečko

Dobrý deň pani doktorka,
chcela som sa s Vami poradiť ohľadom svojho syna Samka (narodený predčasne 36+4, nízka pôrodná hmotnosť 1.8kg, pomaly prírastok na váhe). Vrátila som sa do roboty, tak si začal zvykať na svoju nanny. Čo samo o sebe nie je ľahké. Po týždni nového režimu chytil nejaký vírus - už pár dní teplotuje, trápime sa so zapchatým nosom a to, čoho sa bojíme najviac, aj s úbytkom hmotnosti (a to sme sa ešte stále nedostali nad 6.5 kila). Už skoro týždeň Samko odmieta mlieko.

Zdá sa mi to dosť zvláštne, lebo toto bolo už aj pred tým ako ochorel - myslela som si, že len ho nechce od nanny. Ale aj ja som ho musela na fľašu presviedčať a dokázal vypiť tak polovicu obvyklého množstva (miesto 100-120ml, ak teraz zvládne 60 tak sme radi.)
Chcela som sa opýtať na Váš názor. Boli sme na pohotovosti, skontrolovali moč, pľúca, uši, vyhlásili, že je to iba viróza a je normálne, že deti pri tom chudnú. Čo chápem, nechcem robiť paniku, ale pri našom boji o každý pribratý gram je úbytok 150g za 4 dni celkom dosť a pri odmietaní mlieka asi ani nie je veľká šanca na zmenu.

Je na Nutrilone 2 a v noci máme Infatrini (špeciálne mlieko pre nedonosencov), pričom vypije rovnako málo z oboch, takže sa mi nezdá, že by mu jednoducho prestalo chutiť jedno. Samko si dá svoj príkrm 4X denne (zeleninu s mäsom, ovocie s piškótmi, mliečnu kašu, teraz som zaviedla jogurty ako náhradu mlieka) a pitný režim má tiež dobrý (dojčenská ovocná šťava - 15% šťavy a zvyšok voda, ešte zriedená 1:3). Je nejaký typ, čo by sme mohli skúsiť, aby ďalej nechudol a vrátil sa k mlieku? Poteším sa akejkoľvek rade. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Katarína

Dobrý deň,
narodenie v 37.týždni nie je podľa môjho názoru až tak závažné, je to iba niečo pár dní pred termínom a toto by nemalo byť dôvodom zdravotných ťažkostí vášho dieťatka. Problémom bola jeho nízka hmotnosť, neprimeraná ku gestačnému veku bábätka, predpokladám, že nejaký problém tam bol už v čase, keď bolo dieťatko v brušku... ak je problém na strane matky, tak po narodení tieto bábätká primerajú veľmi rýchlo, ale ak nepriberajú, tak je problém na strane dieťaťa a preto by ste tento problém mali nájsť.

Nepíšete nič o vyšetrení syna, predpokladám však, že v anglicku sa k takýmto vyšetreniam nedostanete, aj keď systém tam poznám naozaj len z rozprávania. Keby ste boli tu, bolo by na mieste spraviť synčekovi krvné testy, možno metabolické, a vyšetrenie v gastroenterologickej ambulancii. Nepíšete mi vek dieťaťa, tak sa mi ťažšie hodnotí jeho hmotnosť a jedálniček vzhľadom k veku, ale ak by bolo čo i len trocha možné, synovi by pomohla neustála prítomnosť matky. Možno odmietanie mlieka je reakciou na neprítomnosť matky...

To, že teraz prekonáva vírusovú infekciu je len prechodná záležitosť, príde a odíde, ale bude to trvať dlhšie ako u bežného bábätka. Počas vírusovej infekcie je nechutenstvo a pokles na hmotnosti akýmsi sprievodným príznakom, je len na organizme dieťaťa, ako sa s tým vyrovná, takže naozaj nič mimoriadne, možno by mu pomohlo pár infúzií v nemocnici a nejaké vitamíny, tie mu však môžete podávať aj sama (Celaskon, B-komplex, Pyridoxin, Kyselinu listovú). Držím vám palce, vyliečte sa z momentálneho infektu a potom skúste poriešiť aj problém neprospievania.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa