Katka, Amsterdam: Syn má skoro 3 roky a nechce jesť nič nové

Pediatrická poradňa30.11.2014
Katka, Amsterdam: Syn má skoro 3 roky a nechce jesť nič nové

Môj syn má skoro tri roky a nechce jesť nič nové, nejedáva ovocie ani šunku alebo syr. Chce len múčne sladké jedla. Keď mu nedám, čo chce, tak neje aj celý deň a plače, všetko iné odmieta. Nechce ani džúsy alebo niečo iné okrem vody. Poraďte prosím, čo mám robiť.
Vďaka

Katka, Amsterdam

Dobrý deň,
táto situácia sa tu už niekoľko krát v otázkach opakovala, takže si môžete podobné situácie nájsť aj v našich ostatných otázkach. Pre vás však istotne platí, že tento stav nezmeníte zo dňa na deň a zrejme ani hladovkou, aj keď je možné hladovku vyskúšať, no vtedy ak sa rozhodnete mu nedať jeho sladké jedlo, musíte v tom vytrvať a to aj keby to trvalo akokoľvek dlho... teda dieťa nesmie prekonať vás plačom či hnevom, ale vy musíte dieťa prekonať vaším neoblomným prístupom.
Skôr však treba veci meniť postupne a navykať ho postupne na polievku, či mäsko a zeleninu.

Môžete skúsiť polievku najprv napr. paradajkovú, ktorú viete urobiť na sladko, postupne menej sladko, či dokonca s mäskom. Mletým mäskom viete naplniť aj buchty na pare. Puding viete urobiť aj z ovocia, poštudujte si rôzne recepty na internete. Teda používať rôzne finty na to, aby ste obohatili výživovú hodnotu jedálnička. To, že dieťa pije iba čistú vodu je skôr dobré ako zlé, na nej nie je nič zlé, škodlivé sú skôr sladké vody či džúsy. Ak sa vám nepodarí situáciu zmeniť, tak vám neostane nič iné len sa s tým zmieriť a veriť, že vekom dieťa dospeje aj k iným jedlám.

Ja by som však skôr matkám poradila absolútne alebo iba zriedkavo dávať sladké jedlá, je to niečo čo dieťa nepotrebuje. Ak nikdy neochutná buchty na pare, nič sa nestane, a ani si  ich nebude vydobýjať a nebudú mu chýbať. Buchty obsahujú bielu múku, biely cukor, kakao... nič dôležité pre správny vývoj, nič nevyhnutné, vieme bez toho žiť, nič sa nestane ak tieto jedlá úplne vypadnú z nášho jedálnička, prípadne sa tam vyskytnú až keď bude dieťatko pekne jesť polievku, mäsko, zeleninku.

Alebo vieme tieto jedlá pripraviť zdravšou alternatívou, nahradiť bielu múku celozrnnou či špaldovou, biely cukor hnedým, či používať zdravé sladidlá ako je napríklad med, javorový sirup, dochutiť ovocím. Vtedy nevznikne takáto závislosť na sladkých kalorických jedlách s vysokým glykemickým indexom a zároveň pripravíme dieťaťu pôdu pre zdravší život a prevenciu obezity či cukrovky v neskoršom veku.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa