Katka, Žilina: Dcéra má každé ráno strach ísť do školy

Pediatrická poradňa19.03.2014
Katka, Žilina: Dcéra má každé ráno strach ísť do školy

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Mám 6-ročnú dcéru, je prváčka. Má veľký stres, keď má ísť ráno do školy. Nie je to každé ráno, ale plače a má strach. Raz je problém, lebo majú v škole plávanie a pán učiteľ kričí (snažila som sa jej vysvetliť, že musí hlasno rozprávať, lebo by ho deti nepočuli), potom zasa, čo ak nepríde ich pani učiteľka a príde nejaká iná. Snažím sa s ňou o tom rozprávať a vysvetliť, že aj keď príde iná pani učiteľka neznamená to, že musí byť zlá.

Keď sa porozprávame, vyzerá, že je to v poriadku, ale ráno sme tam, kde sme boli. Keď príde zo školy, hovorí, že bolo dobre, ale ráno sa to znova opakuje. Rozoberala som to aj s pani učiteľkou, povedala, že si všimla, že Zuzka ráno plače, ale že potom je v poriadku. Povedala, že s deťmi vychádza dobre, aj keď je tichší typ a dá sa ovplyvniť. Mám o ňu strach a neviem, či navštíviť nejakého psychológa, alebo ako jej to uľahčiť. Alebo je to podľa vás v poriadku a upraví sa to samo? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Katka, Žilina


Dobrý deň,
vašou najväčšou úlohou je iba trpezlivosť s dcérkou. Denno denne sa pekne porozprávať o škole (tak ako to robíte), povzbudiť ju, ale sa aj opýtať ako bolo a následne pochváliť dieťa za to, že zvládlo deň, a že zvládlo takú či onakú úlohu. Ja si myslím, že dieťa sa postupne osmelí a situácia sa zlepší, bude spokojná. Ale je potrebné ju pochváliť, je potrebné nájsť na škole pozitíva a na tie upriamiť jej pozornosť, vašej fantázii sa medze nekladú, opýtať sa na kamarátku, pochváliť jednotku, či to, že zvládla nové písmenko.

Alebo skúsiť mimo školy navštíviť spolužiačku a skamarátiť sa, dieťa bude cítiť oporu, ak bude mať v triede spojenca. Detskému psychológovi by som sa nebránila, ja si myslím, že oni dokážu niekedy super pomôcť alebo poradiť rodičovi nejakú fintu, ktorá zaberie a dieťaťu pomôže. Či je váš stav vhodný pre psychológa sa neodvážim posudzovať, najlepšie to posúdite vy sama ako matka dieťaťa, ak budete cítiť, že už je toho priveľa, že už to ďalej nezvládate a že potrebujete pomoc, nebráňte sa tomu, neurobíte nič zlé, ak dieťa pôjde za psychológom, uškodiť mu to nemôže, treba to brať pozitívne. Držím palce.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa