Keď chce bábätko začať príliš skoro sedieť..

Pediatrická poradňa23.09.2009
Keď chce bábätko začať príliš skoro sedieť..

Dobrý deň, pani doktorka. Máme 3 mesačného chlapčeka. Má 64 cm, 6270 g. Je veľmi čulý. Dvíha sa sám na sedenie. Keď ho chytíme za rúčky, tak sa sám pritiahne hore. Nevieme či to nie je skoro. Sestra mi vravela o synovi ich známych, ktorý začal sadať skoro a potom mal problémy s chrbticou.

Máme ešte jeden problém. Už v pôrodnici mal synček nádchu a kýchal. Odvtedy ju má stále. Má upchaný nos. Nie stále, ale hlavne nad ránom, už kvôli tomu nemôže spať. Niekedy cez deň chraptí. Vonku sa mu dýcha lepšie. Používame kvapky Stérimar a odsávame soplíky. Výter z nosa je v poriadku, bez bacilov. Teraz nám pani doktorka predpísala Zyrtec. Je to až od 2 rokov. Môže to užívať? Poprípade ako sa zbaviť soplíkov. Ďakujem.

Alena, Humenné

Milá pani Alena,

Čo sa týka dvíhania do sedu, nepripadá mi to nejako veľmi skoro, keď v 3 mesiacoch života dieťa reaguje na vaše ruky a dvíha hlavičku. Ak priťahujete za ruky novorodenca, tak mu hlavá padá ešte dozadu, ale takýmto pravidelným cvičením posilňujete svaly dieťaťa a hlavičku bude držať potom stále lepšie, pomáha aj polohovanie dieťaťa na bruško každý deň aspoň niekoľko hodín.

Dieťa v 3 mesiacoch života by už pri dvíhaní za ruky malo držať hlavu v línii hrudníka, teda hlava mu nepadá dozadu, a postupne už hlava ide pred hrudník, v 6 mesiacoch života by jednoznačne dieťa malo hýbať hlavou smerom dopredu pri zdvíhaní a udržať ju.

Zyrtec je liek patriaci do skupiny antihistaminík, teda účinkom podobný ako Dithiaden a Fenistil. Myslím, že by som pri vašom probléme takýto druh lieku vyskúšala. Aj vaša pani doktorka podľa mňa vie, čo predpísala a samozrejme aj v dávke príslušnej pre daný vek.

Pri upchanom nose je dôležitá dôkladná a opakovaná toaleta nosa, odsávanie soplíkov, čistenie, kvapkanie atď, ale niekedy aj tak dôjde iba k zlepšeniu, nie úplnému vyliečeniu.

Navštívte ORL lekára, dajte synovi zopakovať výter z nosa a z hrdla, skúste zmeniť kvapky do nosa, nie je dobré používať dlhodobo jeden prípravok a celkove nie je dobré dlhodobo používať kvapky do nosa, ktoré môžu vysušiť a zničiť sliznicu nosa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa