Keď dieťa nechce jesť

Pediatrická poradňa16.04.2012
Keď dieťa nechce jesť

Dobrý deň pani doktorka, chcem Vás poprosiť o radu, mam 3,5 ročného chlapčeka, ktorý nechce jest. Za cely deň zje veľmi malo, váži 11 kg, je to tak od 6-teho mesiaca, dojčený bol dlho. Narodil sa predčasne, o 6 týždňov skôr. Takéto jedenie v detstve máme tak troška v rodine, ale nie až také.

Chuti mu hlavne ovocie a zelenina, ďalšie aj to len určité mäsité jedla, a je ich malo, zje len tak, že ho nakŕmim a zje len trosku. V škôlke skoro nič neje, pretože tam ho nenakŕmia, vraj nemá na jedlo ani chuť ani čas. Vypýta si akurát napr. jablko, hrušku, príp. nejakú sladkosť (tých neje veľa ani často) a na pitie má najradšej vodu. Mliečne výrobky veľmi neje, sem tam nejaký jogurt, celkom mu chutia cereálie s mliekom, chlieb s maslom a syry. Dávame mu 2 kvapky vigantolu denne. No a miluje olivy :-))).

Vyšetrenia, ktoré mu robili, vyšli v poriadku, na nič sa neprišlo, takže sme ostali pri tom, že je taký typ a zrejme to čo zje, mu stačí, pretože energie ma až až. Je neustále v pohybe - od narodenia. Avšak mňa to predsa len trápi, ma len 11 kg a veľmi malo zje. Do troch rokov som s nim bola na materskej, nebol chorý, sem tam nejaké soplíky, ako začal chodiť do škôlky, býva chorý často, zatiaľ nič vážnejšie, len raz bral antibiotika. Chcela by som vás poprosiť o váš názor, či sa tým, že zje veľmi malo a váži veľmi malo mam zaoberať, alebo to mam nechať tak. Je oveľa drobnejší, útlejší ako jeho vrstovnici, veľmi citlivý a zraniteľnejší. Cela rodina to rieši, vraj to nie je v poriadku a že z ovocia a zo zeleniny nepriberie. My všetci jeme mäso. Synova pediatrička ma upokojuje, že to nemám riešiť, v dospelosti sa to určíte zmení :-) Ďakujem za odpoveď.

Katarína, Banská Bystrica

  
Dobrý deň,

skôr by som to neriešila ako riešila :-)

Ale predsa - dôležité, je aby dieťa priberalo! Dieťa nesmie stáť na váhe a už vôbec nie chudnúť. V tomto veku je váhový prírastok dosť malý, dieťa priberie priemerne 2 kg ročne (1 až 3 kg), najmenej priberie v 5. a 6. roku života.

Vyzerá to, že dieťa apetít má, ale hlavne na určité potraviny. V tom prípade mu treba dávať viac toho, čo mu chutí. Nepodporujem síce vyberavé deti, ale ak sa inak nedá, dá sa tým aspoň čiastočne zvýšiť nízky príjem potravy. Aj keď dieťa napríklad nemá rado mäso, viete mu dať šunku, alebo iné zdroje bielkovín (strukoviny napríklad), čiže v jedle, ktoré má syn rád, mu ponúknuť dostatok živín. Nezabudnite na vajíčka.

Podobne je to s mliekom, dieťa potrebuje mlieko, ale vieme ho nahradiť syrmi, jogurtmi, tvarohom, pomôže aj mak, obsahuje veľa kalcia.

To, že dieťa je citlivejšie ako jeho rovesníci, môže byť jednoducho iba záležitosťou povahy, tam sa treba pozrieť na vás rodičov, akí ste vy a čo po vás mohol zdediť. Či už povahu, chuť do jedla alebo typ postavy. Ak vy máte 150 cm a 46 kíl, nemôžete čakať, že syn bude mať dva metre. Ja osobne si tiež myslím, že postupne sa jeho apetít zvýši. Ak vyšetrenia dopadli dobre, nie je viac čo spraviť. Niekedy gastroenterológ môže predpísať lieky na trávenie typu Kreon či Pankreolan, lepším trávením dieťa skôr vyhladne a viac zje, toto naozaj však nie je v mojej kompetencii radiť vám takto prostredníctvom internetu.

Ešte by som vám poradila, aby ste dištancovali rodinu od toho, aby všetci riešili váš problém, to zväčša nerobí dobrotu, ak má niekto dobrú radu, treba si ju vypočuť, ale tým to končí. Tak nech sa vám darí a syn pekne rastie.

 

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa