Kedy je hnačka nebezpečná?

Pediatrická poradňa21.07.2010
Kedy je hnačka nebezpečná?

Dobrý deň. Moja dcéra má 4 mesiace. Je plne dojčená a do 3,5 mesiaca nemala žiaden problém. Vtedy bola zaočkovaná. Teplotu nemala, ale na druhý deň po očkovaní dostala hnačky, trvali dva dni. Po ich odznení jej zostala zelená stolica 1 až 2 krát za deň, riedka a zapáchajúca po jablčnom octe. Predtým mala stolicu raz za týždeň, hustú, žltú a bez zápachu. Posledné 4 dni má v stolici aj hlieny. Náš detský lekár sa tvári, že je to v poriadku, ale mne sa to nezdá. Brala hylak a bio gaia jej stále dávam. Stery z konečníka boli negatívne a žiadne iné vyšetrenia jej nerobili.

Chcem sa opýtať, čo môže znamenať tá zelená riedka zapáchajúca a pomerne častá stolica (vzhľadom k tomu, že predtým stolicu mala raz za týždeň) Môže to súvisieť s očkovaním?

Dcéra je plne dojčená, dávam jej aj po troške detského čajíka, ináč nič. Spinká celú noc a cez deň papá cca každé 3 hod. Ináč vyzerá byť spokojná, za posledný týždeň pribrala 100 g. Ďakujem.

Michaela, Snina

Vzhľadom na to, že dieťa je spokojné, pije dobre a priberá by som sa neznepokojovala.

Dieťa mohlo prekonať vírusovú enteritídu (zápal čreva), z čoho sa môže črevo dlhšie spamätávať, vírus kultivačne výterom nedokážete, iba špeciálnym vyšetrením odobratím stolice na enterovírusy. Liečba je rovnaká, ako už aplikujete - ďalej dojčiť a probiotiká.

Situáciu by som neriešila - vyčkajte, pretože dieťa sa má klinicky dobre, ako sme už povedali.

Niekedy môže stolica dieťaťa byť odrazom stravy matky, takže je na mieste sa zamyslieť aj nad touto otázkou.

Vírusová hnačka je nebezpečná vtedy, ak dieťa aj zvracia a nedokáže prijímať tekutiny, alebo ak je množstvo stolice také veľké, že dôjde k dehydratácii - v tom prípade sa dieťa hospitalizuje v nemocnici. Okrem infúznej podpory je liečba rovnaká - ďalej dojčiť a probiotiká.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa