Kravské mlieko: Je vhodné ho podávať dieťatku?

Pediatrická poradňa04.08.2009
Kravské mlieko: Je vhodné ho podávať dieťatku?

Dobrý deň. Naša dcérka má rok a dva mesiace. Kojila som ju iba krátko kvôli zdravotným problémom. Potom som jej do roka dávala Nutrilon. Teraz pije klasické mlieko plnotučné z krabičky Rajo. Doteraz som to mlieko najprv prevárala. Môže už maličká piť neprevarené krabičkové mlieko, alebo je lepšie jej ho i naďalej prevárať? A keď prevárať, tak dokedy? Ďakujem za radu.

Terézia, Sobrance

Najprv Vám napíšem jednu nie veľmi potešujúcu správu, a to, že najnovšie sa odporúča, aby deti nepili kravské mlieko do 2 rokov života, podľa niektorých autorov až do 3 rokov. Ale toto málokto na Slovensku dodržiava a ja to plne chápem. Ak sa teda už rozhodnete dávať dieťaťu kravské mlieko, používala by som mlieko s čo najkratšou trvanlivosťou. Nie mlieko trvanlivé z krabice. Existujú aj mlieka čerstvé s trvanlivosťou 1 až 5 dní. Toto mlieko by som prevarila a dala dieťaťu piť. Ak kúpite mlieko trvanlivé, toto je pasterizované a potom otázkou ostáva, čí má význam ho prevariť, ak vlastne už tepelnou úpravou prešlo, i keď pasterizácia znamená nižšiu teplotu ako var.

Na niektoré veci ťažko odpovedať. Poznám mamičky, ktoré dávajú polročnému dieťaťu kravské trvanlivé mlieko a deti sú v poriadku a nemajú žiaden zjavný problém. A poznám zasa mamičky, ktoré kravské mlieko dali dieťaťu raz a malo po ňom takú koliku, že sa neodvážia dať to mlieko aspoň najbližší rok. Na podobnej úrovni sa môžeme baviť aj o preváraní, ale bezkonkurenčným odporúčaním je dávať do 3 rokov pokračujúce mliečne formuly. Ale podľa môjho názoru pasterizované mlieko nie je nutné prevárať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa