Lenka, Bratislava: Vývoj kĺbov a umelá výživa

Pediatrická poradňa04.09.2013
Lenka, Bratislava: Vývoj kĺbov a umelá výživa

Dobrý deň,
mám 2-mesačného chlapčeka. Nakoľko som nemala možnosť kojiť ako som chcela, kŕmim ho Nutrilonom. Predtým Nutrilonom HA. Pediatrička mi povedala, že netreba Nutrilon HA, stačí obyčajný, keď nemám nijakú alergiu. Tak som prešla na obyčajný.

Malý to dobre znáša. Teraz sme boli na UZV coxy a záver, že nemá vyvinuté a kontrola v októbri. Bola som po vyšetrení potom v poradni a po prečítaní nálezu skonštatovala, že to spôsobil HA Nutrilon. Je to možné?

Čo by ste mi odporučili? Má vyše 6 kg a prospieva ok. Ďalej sa chcem opýtať na liek Vigantol. Načo sa podáva dieťaťu? Čítala som, že je to vitamín D a dôležitý na zrastenie fontanelikov. Pediatrička mi ho dala na podávanie 2 kv, teraz po vyšetrené nožičiek zvýšila na 3 kv.

Dávala som ho malému nepravidelne, mala som pocit, že má malý bolesti a plačká, tak som ho vysadila a teraz, keď som si prečítala príspevok jednej mamičky, že je dôležitý pri zrastení fontanelikov, tak som sa zľakla, či som malému neublížila.

Lenka, Bratislava


Dobrý deň,
kŕmenie Nutrilonom nemá absolútne nič spoločné s vývojom bedrových kĺbov, absolútne nič! Aj keby ste dieťa dojčili, jeho bedrové kĺby by boli v rovnakom stave v akom sú teraz. Ja by som vám odporúčala pokračovať v pití mliečka, ktoré ste doteraz pili a ktoré vám vyhovuje.

Sledovanie a liečbu bedrových kĺbov prenecháme ortopédom, do toho sa nebudem miešať. Riaďte sa ich odporúčaniami. Len vzhľadom na to, že nález bedrových kĺbov nie je v norme, predpokladám, že vám bolo odporúčané minimálne balenie dieťatka naširoko – toto netreba zanedbať a naozaj poctivo dodržiavať.

Vigantol je vitamín D a je dôležitý pre správny vývin kostry a tvrdosť kostí, podporuje ukladanie vápnika do kostí. Keďže dieťa ho má v materskom mliečku hraničné množstvo, treba ho podávať vo forme kvapiek Vigantolu. Vigantol sa podáva na prevenciu rachitídy. V letnom období má dieťatko dostatok vitamínu D, ak je denne aspoň 20 minút na slnku bez opaľovacích krémov a má vystavenú tvár, ruky a nohy.

V lete teda nemusí byť podávanie Vigantolu tak prísne dodržiavané, aj keď je to polemické, pretože mamičky v prehnanej starostlivosti nevystavujú svoje deti slniečku, a ak áno tak minimálne s opaľovacím krémom, čo je v tomto prípade v iac na škodu ako na úžitok. V zimnom období je podávanie Vigantolu nevyhnutné a to 2 kvapky denne do mlieka.

Ak ste podávali Vigantol nepravidelne, malému ste tým nijako neublížili, ale odteraz buďte v podávaní dôslednejšia. Je nepravdepodobné, aby Vigantol spôsoboval bolesti bruška či iné problémy, nakvapkajte ho do fľaše s mliekom a dieťa ani nebude vedieť, že ho dostalo. Veľa šťastia a trpezlivosti.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa