Linda, Ružomberok: Syn ešte neštvornožkuje

Pediatrická poradňa29.03.2016
Linda, Ružomberok: Syn ešte neštvornožkuje

Dobrý deň,
môj synček bude mať o 2 dni 10 mesiacov. Od narodenia odmietal polohu na brušku, v 4 mesiacoch mal operovanu obojstrannú slabinovu herniu. Po operácii som ho nemohla dávať mesiac na bruško. Takže aj samotné aktívne pretacanie z bruška na chrbatik a opačne prišlo až koncom 7 mesiaca. Dlhšie trvalo aj kym sa začal plazit. To sa mu podarilo az 2 dni pred deviatym mesiacom. Vcera som však bola na kontrole a doktorka mi povedala, ze už by mal dávno stvornozkovat. Chcem sa opýtať na váš názor. Dokonca že ho to mám učiť, len on sa mi pritom strašne hnevá a príde mi to že ho nútim do niečoho, čo mu ešte nie je prirodzené. a odkedy to skúšam je podráždenejší, plačlivejší.

Linda, Ružomberok

Dobrý deň,
je pravdou, že každé dieťa je iné a príbehy sú naozaj rôzne. Podľa môjho názoru by ste dieťa nemali dávať do samostatného sedu, ak sa nevie posadiť samo. Avšak posudzovanie schopnosti sedieť nie je najdôležitejšie. Pozoruje sa veľká variabilita. Niektoré deti prakticky nesedia, hneď sa stavajú či lezú. Dôležitejšie je schopnosť prevracať sa z chrbátika na brucho. Veľmi dôležitý je plynulý vývoj chôdze. Najprv plazenie (bez pomoci končatín, viac trupom), ktoré zhruba do 2 mesiacov plynule prechádza na lozenie po štyroch. Preto myslím, že vám pani doktorka dáva ešte mesiac čas. Ona predpokladá, že vaše dieťa o mesiac loziť bude.

Pretože sa už plazí. A ak loziť nebude, tak je naozaj na mieste neurologické vyšetrenie a následne rehabilitácia. Nestresujte sa z toho, lebo tým môžete dieťaťu iba a iba pomôcť. Uvidíte, pár cvikov a šup šup u dieťaťa zaznamenáme pokrok.Vy ste už na neurologickom vyšetrení boli, nejaký dôvod tam teda bol a dieťa môže byť považované za rizikové. Aj sa tak správa, lebo psychomotorický vývoj napreduje, ale trocha oneskorene.

Takže aj ďalej bude napredovať oneskorene, ale dôležité je, aby napredoval. A či sa máte obávať? Treba si uvedomiť veľkú variabilitu v individuálnych schopnostiach dieťaťa. Nesplnenie jedného ukazovateľa, pri prípadnom predbehnutí v inom, nemusí znamenať poškodenie dieťaťa. Ale dieťa treba vyšetriť komplexne a posúdiť všetky schopnosti. Neurologického vyšetrenia by som sa neobávala, ba možno by som sa ho na vašom mieste aj dožadovala. Máte tak o názor odborníka viac.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa