Lucia, Hanušovce nad Topľou: Syn nedostal 3. dávku základného povinného očkovania

Pediatrická poradňa29.02.2016
Lucia, Hanušovce nad Topľou: Syn nedostal 3. dávku základného povinného očkovania
Dobrý deň,
čo by sa stalo, ak by môj syn nedostal tretiu dávku základného povinného očkovania, ktoré mal dostať do 12. mesiaca veku. Prvé dve dávky dostal určíte, ale tretiu asi nedostal. Tato chyba sa mohla stať pri nesprávnej administrácii detskej lekárky a sestry. Je teda očkovanie neúčinné? Ďakujem.

Lucia, Hanušovce nad Topľou


Dobrý deň,
výsledkom očkovania, teda výsledkom aplikácie očkovacej látky do svalu je tvorba protilátok, ktoré chránia naše telo pred infekciou. Na dosiahnutie úplnej ochrany je väčšinou potrebné absolvovať viac dávok očkovania. Prvá dávka upozorní imunitný systém na svoju prítomnosť a naštartuje ho. Odpoveď organizmu na druhú dávku očkovania je už výrazná a spravidla účinne chráni pred chorobou.

Ak vynecháte tretiu dávku základného očkovania, nedochádza k „prepadnutiu“ očkovania, netreba očkovať odznova, ale aj po určitom čase pokračovať podľa odporúčanej schémy, pretože aj s odstupom času podaním posilňovacej dávky, zvanej booster, sa zaistí dlhodobá ochranu. Nepíšete, koľko času uplynulo od podania druhej dávky, ale v prípade nejasností vám odporúčam obrátiť sa na Ambulanciu – Poradňa pre očkovanie Košice.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa