Lucia, Nitra: Syn začal byť veľmi letargický

Pediatrická poradňa08.01.2017
Lucia, Nitra: Syn začal byť veľmi letargický

Dobrý večer,
mám 5-mesačného syna, ktorý bol veselý, aktívny, hravý a myslím, že aj dosť popredu. Ako 2-mesačný sa prevracal z bruška na chrbátik, stále niečo džavotal, rád sa hral, na brušku trpezlivo dočahoval hračku, až kým ju nedočiahol, veľmi rýchlo sa učil, stačilo mu raz niečo ukázať a dokázal to zopakovať. V troch mesiacoch sme boli na očkovaní a odvtedy sa to zmenilo. Z bruška na chrbátik sa už nepretáča, nebaví ho hrať sa, keď je na brušku, tak nevydrží toľko držať hlavičku ako predtým.

Prestal rozprávať a celkovo je taký letargický. Ako keby zabudol všetko, čo vedel a musí sa to začať učiť odznovu, ale ide mu to omnoho ťažšie. Trvá to už dva mesiace a všimla si to už aj moja mama, že malý je iný. Zatiaľ som jej nehovorila, že o tom viem, lebo nechcem zbytočne robiť paniku, ale chcem sa spýtať, ze či je to normálna reakcia a nemám sa čoho obávať, či to môžem nejako ovplyvniť, či to má súvis s očkovaním, alebo je to úplne normálne?

Lucia, Nitra


Dobrý deň,
dvojmesačné dieťa sa vie síce pretočiť z bruška na chrbátik, ale nepovažujeme to za aktívny pohyb, je to pohyb za pomoci gravitácie, vedia to aj iné deti a potom sa táto schopnosť stráca, keďže dieťatko je ťažšie. Aktívne pretáčanie začína pretočením z chrbátika na bruško, asi mesiac dva alebo aj viac potom nastáva aktívne pretáčanie z bruška na chrbátik. Niečo podobné badáme aj v reči dvoj či troj mesačné dieťa gagoce, džavotá, ale tiež to nie je uvedomelá reč, potom neskôr to už u detí nepozorujeme, toto sú fyziologické procesy.

Nedokážem súdiť, či ostatné schopnosti, ktoré popisujete boli stratené či znížené procesom očkovania, ale osobne tomu neverím. Som zástancom očkovania, ale nikomu jeho názor neberiem. Teraz sa už dieťatko za hračkou nenaťahuje? Ignoruje to? Podľa mňa dvojmesačné dieťa nevie toho až tak veľa, aby to mohlo zabudnúť, vie sa usmievať a má vedieť udržať hlavu nad podložkou, jemnú motoriku a ani reč v tomto období neposudzujeme. Samozrejme, ak máte vy istý názor a pocity, mne je to ťažké posudzovať či negovať.

Na každej poradni vaša pani doktorka kontroluje psychomotorický vývoj dieťaťa, ona musí zbadať, ak dieťa zaostáva a nenapreduje. Skúste tieto pocity prekonzultovať s ňou, nech sa pozrie na bábätko, vyšetrí ho. Ak ste presvedčená, že niečo sa deje, tak choďte za tým pocitom, ak cítite, že niečo nie je v poriadku, tak sa možno naozaj za tým niečo skrýva, najlepším diagnostikom choroby dieťaťa je jeho vlastná matka, tá na dieťati najlepšie vidí, že sa čosi deje, vycíti chorobu deň skôr ako choroba prepukne. Naozaj to neviem posúdiť, dieťa treba vidieť, pýtajte sa svojej lekárky, ak bude potrebné, choďte na detskú neurológiu, alebo inde, uvidíte.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa