Málo mlieka: Prechod z prsníka na fľašu...

Pediatrická poradňa15.12.2009
Málo mlieka: Prechod z prsníka na fľašu...

Máme 3-mesačnú dcérku Eminku. Mám už asi slabé mlieko, lebo malinká sa v noci každú hodinu budí. Snažím sa jej dávať z fľaše, ale stále z nej nechce piť. Nevie si ju chytiť, stále to vypľúva a ani čajík nechce piť.

"Prosím" o radu ako ju naučiť piť z fľaše. Bojím sa že nebudem mať mlieko a malinká nebude chcieť piť z fľaše. Za radu vopred ďakujem ...

Michaela, Senica

Mamička,

Obávam sa, že v tomto vám ja veľmi nepomôžem. Väčšinou deti, ak sú hladné, vypijú mlieko aj z fľaše, pretože hlad ich núti a problém býva skôr opačný a to že potom nechcú chytiť prsník a piť z prsníka, pretože je to pre nich väčšia námaha ako piť z fľaše.

Ja by som vám poradila iba trpezlivosť a trpezlivosť. Skúste dieťaťu ponúknuť iný cumlík, alebo skúsiť cumlík s väčšou alebo s menšou dierkou. Alternatívou môže byť aj kŕmenie nastriekaním, ale to nie je veľmi bezpečná metóda a takisto pri dávke 80 ml by ste sa značne natrápili.

Ja osobne si myslím, že v našej krajine ešte žiadne dieťa v normálnej domácnosti neumrelo od hladu a tak aj vaše dieťa, ak bude nútené hladom, cumeľ si chytí a piť bude, skôr či neskôr sa musí naučiť a pochopiť to.

Skúste sa aj vy upokojiť a možno vašu laktačnú krízu prekonáte a mliečka bude ešte dostatok.

Ale napadá mi aj - je naozaj problém iba v malom množstve vášho mlieka? Nemôže byť na príčine bolesť bruška? Alebo si dieťa iba nejak vynucuje pozornosť? A takisto - čo sa stane, ak dieťa v noci viac krát priložíte? Možno je to len prechodné obdobie, lebo ak je mlieka dostatok cez deň, malo by ho byť aj v noci, a hlavne v noci by malo dieťatko spať dlhšie a papať menej. Potom treba príkrm podať večer.

Tak vám prajem, aby ste vy sama dokázali prísť na problém a vymyslieť spôsob, ako nakŕmiť a uspokojiť vaše dieťa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa