Manžel sa vráti z Indie - môže dieťa niečím nakaziť?

Pediatrická poradňa21.06.2012
Manžel sa vráti z Indie - môže dieťa niečím nakaziť?

Dobrý deň. Mám doma 3-mesačné bábätko a manžel je na služobnej ceste v Indii, o 2 týždne sa vráti domov. Chcem sa opýtať, mám sa obávať nejakých chorôb z tejto krajiny? Mali by sme dodržať nejakú inkubačnú dobu, kým príde manžel do styku s dieťaťom?

Ak áno ako by sa to malo dodržiavať? Stačí ak nebudeme s dcérkou spať v tej istej miestnosti kde manžel alebo je potrebné, aby chvíľu manžel nebol vôbec prítomný v byte, alebo sú celkovo moje obavy neopodstatnené?

Manžel išiel do oblasti kde sa choroby vyskytujú len málo a je proti všetkým zaočkovaný, napriek tomu mám o dcérku strach. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Elena, Košice

Dobrý deň, na takéto prípady je určené špeciálne poradenstvo Infekčného oddelenia, v Košiciach je to CENTRUM PRE CUDZOKRAJNÉ CHOROBY A CESTOVNÚ MEDICÍNU, ktoré má presne údaje o tom, že v akom období sa na akom území zemegule vyskytujú dané infekčné ochorenia.

Predpokladám, že ak manžel išiel na služobnú cestu, tak jeho zamestnávateľ využil takúto možnosť a zároveň si splnil svoju povinnosť chrániť svojho zamestnanca. Nie je to totiž len tak poslať niekde človeka. Píšem to preto, aby ste boli pokojná, že podľa môjho názoru, firma vášho manžela tieto veci preskúmala a zabezpečila.

Manžel má potrebné očkovania, preto je malá, resp. takmer žiadna pravdepodobnosť, že sa niečím nakazí. Myslím takisto aj, že keby niečo hrozilo, manžel by mal byť na to upozornený. Všetkým obyvateľom sa odporúča pred cestou do exotického zahraničia konzultovať túto ambulanciu a dať si poradiť, resp. dať sa zaočkovať alebo si dať predpísať lieky, ktoré je potrebné počas pobytu v zahraničí užívať.

Ak chcete mať dušu úplne na pokoji, myslím, že krátkodobá izolácia od manžela iste neuškodí aspoň v zmysle bozkov, blízkych objatí a dôkladnom umývaní rúk po toalete a pred kontaktom dieťaťom.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa