Marián, Čaňa: Je hypoalergenné mlieko rovnako silné, ako obyčajné?

Pediatrická poradňa21.05.2014
Marián, Čaňa: Je hypoalergenné mlieko rovnako silné, ako obyčajné?
Dobrý deň,
náš syn má skoro 8 mesiacov a narodil sa v 39. týždni a váhu mal 2.800kg. Po staršom synovi 3,8 roka mu pani doktorka dáva na predpis Sunar nutradefense premium HA 2. Papá aj ,tuhú stravu, ale 2x300g mlieko nám vydrží cca 5 dní. Chcem sa opýtať, či Hypoalergenné mlieko je rovnako silné, ako obyčajné mlieko? Nakoľko sa mi zdá pomer napr. mlieko 0,5% oproti druhému mlieku 3,5%. Môže to byť pravda? Ďakujem.

Marián, Čaňa

 
Dobrý deň,
múdra otázka! Je pravdou, že po vypití hypoalergénneho mlieka bývajú deti hladné skôr, ako po vypití tej klasickej mliečnej formuly. Avšak tu sa nejedná o tuky, ale o bielkoviny, ktoré sú v hypoalergénnom mlieku rozkúskované, alebo úplne zjednodušene povedané polámané na kusy, teda dlhý reťazec klasickej bielkoviny je rozdelený na niekoľko menších reťazcov, v tom je princíp hypoalergénneho mlieka. Logicky z toho vyplýva, že gastrointestinálny trakt ho rýchlejšie strávi, a teda dieťa je viac alebo skôr hladné.

Dôvodom na predpisovanie hypoalergénneho mlieka môžu byť prejavy alergie u dieťaťa, čo ale nie je váš prípad a potom potvrdená alergia u rodičov či aj súrodencov. Za iných okolností nevidím dôvod na hypoalergénne mlieko. Ak ale aj dieťa pije hypoalergénne mlieko, existuje čas, kedy ho možno vymeniť za nehypoalergénne. Ak sa alergia u dieťaťa neprejavila, tak je týmto časom podľa môjho názoru, čas, kedy sú dieťaťu zavádzané príkrmy, vtedy už dávate dieťaťu aj klasickú mliečnu bielkovinu, teda syry, jogurty, maslo či mlieko do varenia, nemá teda zmysel mu ju nedávať iba v mlieku.

Skúste teda nahradiť hypoalergénnu formulu za klasickú, alebo skúste vášmu „jedáčikovi“ dať viac papať tuhšiu stravu, či ešte pred pitím mlieka napr. pred spaním môže zjesť kašu a mliekom ju len akoby zapiť (asi hodinku po večeri napríklad), aby nebolo mlieko jeho večerou, ale iba nápojom k ľahšej večeri.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa