Mariana, Žilina: Ako očkovať 13-ročné dieťa?

Pediatrická poradňa30.06.2015
Mariana, Žilina: Ako očkovať 13-ročné dieťa?

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadne očkovania 13 ročného dieťaťa. Pred asi dvomi rokmi prekonalo laringitidu, silnú hnisavú angínu a nasledovala brušná viróza, ktorá sa s odstupom pár mesiacov nedávno zopakovala. Imunologické vyšetrenie nedopadlo dobre. Znížená imunita celkovo a zvýšený pomer CD4/CD8, o ktorom som sa dočítala, že znamená prebiehajúcu chronickú vírusovú infekciu. Zároveň ma dlhodobo v niektoré parametre krvného obrazu mimo normu. Tiež pečeňový parameter, ktorého zvýšenie lekárka odôvodnila rastom dieťaťa. Lenže viacero ľudí v susedstve má zlé pečeňové testy v dôsledku prekonanej virózy.

V testoch boli tiež zistene protilátky na Mykoplazmu a tiež Chlamýdie, naznačujúce prebiehajúcu chronickú infekciu. Detská lekárka chce dieťa urýchlene zaočkovať kombinovanou vakcínou proti detskej mozgovej obrne a ďalším ochoreniam. Vzhľadom na to, že sa v okolí vyskytlo niekoľko prípadov deti, ktoré ochoreli práve na tuto chorobu a tiež niekoľko deti s leukémiou, mam obavu, či očkovanie oslabeného dieťaťa nemôže byt spúšťačom vážneho ochorenia.

Neviem, aké vakcíny sa používajú. Či obsahujú aj živé, aj keď oslabene patogény a nie je riziko prepu knutia choroby alebo nejakého poškodenia vplyvom ďalších zložiek vakcín, ako sú ťažké kovy. Hoci krvný obraz nie je dobrý, detská lekárka nás neposlala na žiadne odbornejšie vyšetrenie. Je to v poriadku, ak sa za takýchto okolnosti očkuje, alebo by ste poradila ešte absolvovať iné vyšetrenie a počkať, či sa krvný obraz nezlepší?

Mariana, Zilina

Dobrý deň,
vo veku dosiahnutých 12 rokov sa v našej krajine realizuje v rámci pravidelného povinného očkovania preočkovanie proti ochoreniam záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna. Pre vašu dcérku je toto očkovanie povinné, ale v prípade prebiehajúcej infekcie alebo v období zotavovania sa z infekcie je možné a úplne legálne či logické s očkovaním počkať. Očkovanie sa zrealizuje mesiac, či dva neskôr.

Je pravda, že očkovacia látka podaná v nevhodnom období môže spôsobiť komplikácie, ale hlavne pri oslabenom či zotavujúcom sa imunitnom systéme môže byť odpoveď organizmu na očkovanie znížená. Píšete, že parametre krvného obrazu nie sú v norme, ale to je naozaj široký pojem, mimo normu môžu byť biele krvinky, červené krvinky, hemoglobín, či krvné doštičky. Po prekonaných vírusových ochoreniach, a to hlavne vážnejších  sú bežné u detí anémie, jedná sa o zníženie hemoglobínu, ale tento problém sa dá pekne odstrániť užívaním železa a vitamínov, vtedy nejde o ďalej prebiehajúcu infekciu. O tom by skôr hovorili hodnoty bielych krviniek, a posúdením ich podtypov vieme aj rozoznať, či ide o vírusovú či bakteriálnu infekciu.

Je možné, že po prekonanej infekcii zaznamenáme zvýšenie pečeňových enzýmov, hlavne po prekonanej črevnej infekcii alebo po celkových virózach. Tieto markery sa však časom upravujú, aj keď niekedy naozaj pomalšie. Ak však očkovanie odložíte, o mesiac či dva môžete pečeňové parametre a krvný obraz skontrolovať. Ak máte vy a vaša detská lekárka pochybnosti o imunite svojho dieťaťa a o správnom fungovaní imunitného systému, tak je na mieste vyšetrenie v imunologickej ambulancii. Tam vám najlepšie povedia, či je momentálne vhodné očkovať dieťa alebo nie. Či to jeho imunitný systém zvládne alebo nie.

Ak zasa v tele prebieha chronická infekcia, tak je potrebné ju nájsť, musíme nájsť tzv. fokus, miesto, kde infekcia spí a odkiaľ sa môže šíriť. Pri hľadaní chronickej infekcie sa absolvuje niekedy aj celý rad vyšetrení, nie vždy je to jednoduché, môžete navštíviť ORL ambulanciu, zubnú ambulanciu, pľúcnu ambulanciu, vyšetriť moč... atď, atď. Ak však vaše dieťa bolo touto vakcínou očkované a to dokonca v troch dávkach, potom preočkované v 6. roku života, tak ja osobne by som sa teraz komplikácií z očkovacej látky neobávala. Ak nenastali predtým, je málo pravdepodobné, že nastanú teraz.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa