Miriam, Michalovce: Syn stále vymýšľa s jedením

Pediatrická poradňa20.10.2014
Miriam, Michalovce: Syn stále vymýšľa s jedením

Dobrý deň,
prosím vás poraďte mi, už neviem, čo mám robiť s našim synom, má 6,5 roka a 16,4kg. Nechce poriadne jesť. narodil sa predčasne, v 37. týždni, mal 1900g, 45cm. Pol roka som ho kojila, prešli sme na kravské mlieko, keď mal 2 roky, mal zápal hrubého čreva, mal hnačky s hlienmi a krvou.

Mal bezlepkovú a aj bezmliečnu diétu. Momentálne už hlieny nemá, krv ešte donedávna mal, ale už sa to zlepšilo. Berieme probiotiká, vymýšľa s jedením, už nechce jesť ani to, čo pred tým. Zeleninu neje, ovocie už slabšie, syry, mliečne výrobky veľmi nemôžeme, lebo ho zahlieni. Už neviem, čo s tým. Skúšala som aj hladovku, že začne, ale ani to nepomohlo. Ďakujem za radu.

Miriam, Michalovce


Dobrý deň,
ja si myslím, že váš problém siaha troška ďalej, ako je chlapcovo vymýšľanie. Ak mal problémy s bruškom, je to v ňom akosi zafixované, že po jedle môže bruško bolieť. Takisto nemôže zjesť hocičo. Nepíšete o aký druh zápalu hrubého čreva sa jednalo, zrejme tam nejaká príčina bola a od toho treba postupovať ďalej. Donedávna tu ešte problém bol, alebo ešte aj je, ak bola v stolici prítomná krv či hlieny. Možno by ste mali mať určitý druh diéty, ktorú by vám mal poradiť gastroenteroló na základe chlapcových výsledkov.

Ja si myslím, že ak má dieťa nejaký zdravotný problém a kvôli tomu odmieta istý druh potravy, pretože mu to nerobí dobre, tak to treba rešpektovať. Ale ak vám lekár povie, že môže dieťa jesť hocičo, tak postupne pridávať aj nechcené jedlá. Na zlepšenie chuti do jedla, ale aj celkového stavu môžete skúsiť vitamínový sirup Pikovit. Čo sa týka mliečnych výrobkov, ak je dieťa zdravé, nie je dôvod si myslieť, že mlieko zahlieňuje. A už vôbec nie syry, tie môže chlapec jesť každý deň.

Skúšala by som ponúkať aspoň mäsové a zeleninové vývary, mäsko, možno dusené na zeleninke, či zakamuflované v buchtách na pare, chlebík so šunkou, strukovinové prívarky, vajíčka – viete tak zvýšiť nutričnú hodnotu jedálnička.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa