Mirka, Levice: Ako mám vlastne správne prikrmovať?

Pediatrická poradňa30.11.2014
Mirka, Levice: Ako mám vlastne správne prikrmovať?

Dobrý deň,
pani doktorka, moju dcéru stále dojčím od 5 mesiaca som jej začala dávať zeleninové príkrmy, ktoré dobre znáša a papá. Tento týždeň som jej skúsila dať na večer ryžovo -kukuričnú kašičku následne po hodine som ju ešte nakojila pred spaním. O nejaké 3 hodiny sa mi strašne povracala myslím si, že sa prejedla a môže byť, že jej táto kašička nezapasovala.

Teraz jej na obed dávam len zemiačik a mliečko aby sa jej žalúdok dostal do normálu a po nejakých 3 dňoch, by som chcela zas prejsť k prikrmovaniu. Môžem znovu skúsiť kašičku alebo radšej ovocný príkrm? Ako ju mám vlastne správne prikrmovať? Ďakujem, moja dcéra bude mať 6. 11. 6 mesiacov ešte raz ďakujem.

Mirka, Levice

Dobrý deň,
už v niekoľkých otázkach tu boli spomínané postupy ako zavádzať príkrmy, odkazy na tieto otázky vám posielam na konci. Čo sa týka vás konkrétne, môže sa jednať len o náhodu, že dieťatko zvracalo po uvedenej kašičke, ale môže sa jednať aj o neznášanlivosť tejto kaše. To nevieme, zistíme to až vtedy, keď kašičku znova skúsite. Ja osobne som skôr za prirodzené jedlá ako za kašičky, aj keď aj môj syn ich kedysi jedol, ale iba veľmi málo a dosť neskôr, v podstate až potom, ako sa naučil pekne papať príkrmy, nevidím dôvod u dojčeného dieťatka na zavedenie kaše z umelého mlieka do jedálnička.

Teda ja by som vám odporúčala papať ďalej mäsovo-zeleninové príkrmy, zatiaľ papáte zemiačik, pokračujte ďalej v zavedení mrkvy, potom ostatnú zeleninku podľa vášho výberu, napríklad brokolica, karfiol, cuketa, bataty, kaleráb no a samozrejme zaveďte mäsko, mäsko by sa malo papať denne, pričom  1 alebo 2-krát týždenne namiesto mäska dáme vaječný žĺtok. Až potom, keď budete pekne papať túto stravu, zavedieme ovocie, či kaše. Môj názor je, že preferovaním zeleninky a mäska vytvoríme dieťatku návyk na tento druh stravy.

Opačne zas preferovaním ovocia a kašičiek naučíme skôr dieťatko na sladké. Zeleninkový príkrm s mäskom, či vajíčkom je možné podať na obed aj večer, ak sa vám to zdá potrebné. Mne sa na večeru veľmi osvedčila domácky urobená kašička. Recept je jednoduchý: chvíľku povaríme ovsené vločky, vodu sčasti zlejeme, necháme len troška vody, pridáme nakrájané a ošúpané jabĺčko, či iné ovocie, čo máme k dispozícii a pomixujeme na kašičku. Rovnako to môžeme pripraviť i s ryžou, či špaldovou krupicou, fantázii sa medze nekladú.

Ako správne postupovať so štarovaním príkrmov

Prvé príkrmy pre bábätko

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa