Miroslava, Košice: Ako odstrániť nahromadenú smegmu?

Pediatrická poradňa02.10.2014
Miroslava, Košice: Ako odstrániť nahromadenú smegmu?
Dobrý deň,
obraciam sa na vás s otázkou, čo sa týka nahromadenej smegmy pod predkožkou. Mám 11-mesačného syna, ktorý ma už asi 3 týždne bielu hrčku veľkú asi ako šošovica. Boli sme s tým u urológa, ktorý hneď nariadil obriezku. Chcem sa opýtať, či je to nutne u takého malého chlapca, keďže som čítala, že fimóza je do 2 rokov prirodzený jav, a či tá smegma sa inak nedá odstrániť len bolestivým zákrokom? Na moju žiadosť nám predpísal kortikoidnú masť, ktorá mu vraj aj tak nepomôže a je škodlivá. Zatiaľ som ju neaplikovala, skúšame harmančekové kúpele každý večer a následné sťahovan ie. ale smegma sa nechce uvoľniť. Ďakujem, prajem prijemný deň.

Miroslava, Košice

Dobrý deň,
je pravda, že fimóza je prirodzeným, fyziologickým javom do 2 rokov veku, ale aj neskôr, pretože v poslednej dobe sa upustilo od násilného sťahovania predkožky, či trvania na tom, aby dvojročný chlapec už dokázal predkožku plynule stiahnuť. Ale ak je pod predkožkou nahromadená smegma, je situácia úplne odlišná a stav už nie je fyziologický, a teda treba ho riešiť.

Môj osobný názor je, že harmančekové kúpele vám až tak veľmi nepomôžu, skúšať to však môžete. Jja by som volila skôr tú kortikoidnú masť ako priamo operáciu.Nestotožňujem sa s tvrdením, že kortikoidná masť je škodlivá – niežeby to bolo ideálne riešenie, ale treba to skúsiť skôr ako dať dieťa operovať. I keď obriezka je len jeden z menších chirurgických zákrokov a ak sa vykoná v celkovej anestéze, tak samozrejme nie je bolestivý.

Nezabudnite, že nahromadenú smegmu je potrebné odstrániť, netreba to nechať tak a trocha viac sa spoľahnúť na radu urológa, v tomto predsa len ani my pediatri nie sme doma, ale ak nie ste stotožnená s jeho názorom, môžete vyhľadať iného urológa a vypočuť si aj ďalší názor.  

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa