Monika, Bratislava: Má maličká vyrážky z mojich liekov?

Pediatrická poradňa12.08.2014
Monika, Bratislava: Má maličká vyrážky z mojich liekov?

Dobrý deň,
poprosila by som vás o radu. Mám polročné dieťa, zatiaľ čisto kojené. Pred dvoma dňami som však dostala horúčky a bolesť hrdla. Na horúčku som si dala paralen, neskor mi dr. predpísala penicilín, na hnisavú angínu. Malinkej sa objavili vyrážky na hlavičke, menšie na bokoch a chodidlách. Môže to byť reakcia na antibiotikum? Prosím váš, odporúčate zatiaľ prerušiť dojčenie a nahradiť napr. UM, alebo pokračovať, a moja druhá otázka je, ako sa starať o pokožku bábätka a ako stlmiť príznaky? Ďakujem.

Monika, Bratislava


Dobrý deň,
všetko, čo sa deje v organizme matky sa akýmsi spôsobom viac či menej prenáša do mlieka a tým aj na bábätko, ale to je normálna vec. Na bábo môže mať vplyv teplota tela matky, podanie liekov proti teplote, ale aj užívanie antibiotík. Pri teplote matky nad 38 st.C sa neodporúča dojčiť, ale mlieko iba odstriekať a vyliať, znížiť teplotu a následne znova dojčiť. Ale existujú aj bábätká, ktoré nedokážu či nevedia piť z fľaše a odmietajú všetko okrem maminho prsníka, vtedy nemáme inú možnosť ako dojčiť dieťa.

Ak dieťa dokáže jednu či dve dávky vypiť z fľaše a toleruje nejakú mliečnu formulu, môžeme to jedno či dve dojčenia nahradiť týmto mliekom z fľaše, stále však ostáva riziko, že dieťa sa k prsníku späť nevráti, alebo ťažšie. Počas užívania penicilínu by som svoje dieťa dojčila, dobu užívania by som sa snažila znížiť na minimum, ale až po porade s lekárom, avšak minimálna doba by mala byť plných 5 dní!

Inak riskujete, že sa vám ochorenie navráti a aj to, že nabudúce už antibiotiká nebudú zaberať tak ako by mali. O pokožku bábätka sa najlepšie stará s čistou vodou, kúpte v čistej vode, alebo použite detské mydlo, či vhodný šampón. Mydlo užívame hlavne na oblasť genitálií a konečníka, aby sa dobre odstránili zvyšky moču, stolice či masti. Na ostatné časti tela nie je nutné, alebo menej často. Vyrážky môžete potrieť jekorisovou pastou.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa