Monotopná sporadická komorová extrasystólia

Pediatrická poradňa24.06.2009
Monotopná sporadická komorová extrasystólia

Dobrý deň. Moja 4-ročná dcérka bola hospitalizovaná v nemocnici pre dráždivý kašeľ. Tam jej však zistili Monotopnú sporadickú komorovú extrasystóliu. Na každej vizite mi však povedali niečo iné. Vraj z toho môže vyrásť, má to veľa ľudí, ktorí o tom ani nevedia a žijú s tým 100 rokov. Kým sa však nesťažuje, nie je to vážne, netreba to liečiť a bude len pozorovaná v kardiologickej ambulancii. Ďalší pediater mi povedal aj také, že v budúcnosti môže mať problémy aj so zastavením srdiečka. Dieťa však unavené nebýva a nikdy sa na nič nesťažovalo. Tak preto by som bola zvedavá aj na váš názor. Akože mi to za tie 4 roky doteraz naša pediatrička nič nezistila? Bývame často chorí, chodíme aj na alergologiu a zatiaľ nikto nič. Mohlo to nastať až teraz? Je to vážne? Aké problémy môže mať v budúcnosti? Bude sa to stupňovať, alebo môže z toho vyrásť? Vyšetrenie ECHOKG - negatívne, EKG - monotopná sporadická komorová extrasystolia, kardiálne kompenzovaná.

Marianna, Štúrovo

Pani Marianna, V prvom rade Vás chcem uistiť, že sa podľa mňa nič nezanedbalo v starostlivosti o Vaše dieťa, ak sa táto vec doteraz nezistila. Dieťatko s tým mohlo kľudne žiť ďalej a nebyť hospitalizácie pre dráždivý kašeľ, nemuseli ste to vedieť teraz a ani nikdy v budúcnosti. Predpokladám, že na chybu sa prišlo náhodou pri natočení EKG alebo dlhšom a pozornejšom počúvaní srdiečka. Komorová extrasystola je v podstate (najľahšie povedané pre laikov) sťah srdcovej komory mimo jej pravidelného sťahu. V prípade Vašej dcéry ide o sporadickú extrasystolu, čiže nastane raz za čas, raz za niekoľko opakujúcich sa srdcových rytmov, nie je to pravidelná záležitosť, preto nerobí problém. To, že dcéra nemá subjektívne ťažkosti, že nemá problémy so športovou aktvitou, či iné ťažkosti vraví o tom, že tá ojedinelá extrasystólia naozaj v danej chvíli nie je vážnou záležitosťou a netreba sa vopred zbytočne znepokojovať. Veľa ľudí z nás má občas taký zvláštny pocit pri srdci, akoby nám na chvíľu srdce zastavilo... a práve toto, ak by sa v danej chvíli natočilo EKG by tiež bola nejaká srdcová arytmia, alebo možno práve extrasystola. Žijeme s tým, a ani o tom nevieme.

Pre Vás je v tejto chvíli dôložité, že dcérka nemá žiadne ťažkosti a že Echo srdca je v poriadku. A pravdepodobnosť, či stav môže spontánne ustúpiť alebo či sa vyvinie nejakým iným smerom sa nedá určiť. V živote Vám nikto nezaručí dobré počasie a ani, či sa zajtra zobudíte v plnom zdraví. Ak nedôverujete svojmu kardiológovi, vždy máte možnosť navštíviť aj lekára na inom či vyššom špecializovanom pracovisku a nechať dieťa vyšetriť aj niekým iným.

A mojou poslednou odpoveďou pre Vás je akési zhrnutie: áno, stav mohol nastať až teraz, ako aj môže byť prítomný už dlhšie, ale podľa toho, čo píšete, stav nie je zďaleka vážny. Na Vašom mieste by som iba nechala dieťa v pravidelnom kardiologickom sledovaní.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa