Môže byť podanie Diazepamu u dojčaťa príčinou odmietania mlieka?

Pediatrická poradňa13.08.2009
Môže byť podanie Diazepamu u dojčaťa príčinou odmietania mlieka?

Dobrý deň. Môj osem mesačný syn mi začal odmietať mlieko: Doteraz pil Nutrilon ráno a večer pred spaním, ale už týždeň ho nechce a nechce ani materské mlieko a ani mlieko inej značky. Odmietanie mlieka sa začalo po horúčkach pri zúbkoch, kde bol synovi podaný Diazepam, pretože už niekoľko krát prekonal febrilné kŕče. Neviem či to má nejaký súvis s Diazepamom. Príkrmy, aj večerná kaša, aj pitie čaju je v poriadku len to mlieko nám robí ťažkosti. V čom je problém?

Miroslava Krescenko, Trnava

V jedálničku dieťaťa v tomto období nemá klesnúť príjem mlieka pod 500 ml na deň, lebo zabezpečuje 40 až 50% energetického príjmu a dostatočnú dodávku kalcia. Do roka je pitie mlieka veľmi dôležité, aj keď existuje istá možnosť nahradiť mlieko mliečnymi výrobkami a to jogurtami, syrmi a podobne. V tomto veku však toto veľmi ťažko zabezpečíte, keďže príjem potravy je ešte stále značne obmedzený. Toto obdobie sa však môže stať zdrojom nevhodných návykov spojených s príjmom a vyberaním potravy, čo sa môže stupňovať v ďalšom vekovom období.

Je preto práve teraz pre vás veľmi dôležité, aby ste to ustriehli a najlepšie, aby ste primäli dieťa späť k pitiu mlieka. Myslím, že odmietanie mlieka má najskôr súvis s horúčkovitým ochorením. Ak dieťa opakovane prekonalo febrilné kŕče, v podstate, ak chcete chrániť jeho zdravie, nemáte pri teplote inú možnosť ako mu podať Diazepam, opatrnosť rastie pri opakovaných febrilných kŕčoch. Pri tomto postupe by som iste vytrvala. Nepoznám žiadnu súvislosť medzi podávaním Diazepamu a pitím mlieka, teda dľa môjho názoru toto nie je dôvodom odmietania mlieka, skôr by som hľadala inú príčinu, ale je možné, že tú ani nenájdeme.

Odmietanie mlieka môže byť iba prechodným problémom, buď pri horúčkach, alebo počas rastu zúbkov, keď možno dieťaťu začala viac chutiť skôr tuhšia potrava. Mlieko by som synovi ďalej ponúkala a verila, že chuť sa mu vráti. Ak mu nedáte namiesto dávky mlieka inú potravinovú náhradu, syn si uvedomí, že ak nechce byť hladný, musí mlieko vypiť. Ak však ani po čase s týmto postupom nepochodíte, potom sa s tým musíte zmieriť a hľadať iné alternatívy. Napríklad mliečne kaše, alebo mliečne polievky, jogurty či iné vhodné potraviny, alebo pečivo namočené v mlieku, ktoré postupne už bude dieťa papať na lyžičku. Buďte naďalej trpezliví.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa