Načo slúži CRP prístroj

Pediatrická poradňa25.11.2009
Načo slúži CRP prístroj
Dobrý deň pani doktorka,

Naša obvodná lekárka má v svojej ambulancii nový CRP-prístroj.

Viete mi vysvetliť, o čo ide?

Miriam, Trnava

CRP-prístroj je veľmi dobrá pomôcka v obvodnej ambulancii a to presnejšie na rozlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie, ktorá prebieha v organizme.

CRP je tzv. C-reaktívny proteín, čiže bielkovina, ktorú vytvára organizmus na obranu proti infekcii organizmu. Ale pozor! Je to látka, ktorá sa uplatňuje iba v boji s baktériami, nie s vírusmi. Na bakteriálnu infekciu reaguje táto bielkovina veľmi rýchlo, teda v priebehu dňa sa hodnota CRP zvýši, čo nám hovorí o tom, že infekcia progreduje, a zasa naopak, pri dobrom efekte liečby sa hodnota CRP rýchlo vracia k normálu.

CRP sa vyšetruje z krvi, na vyšetrenie v ambulancii stačí malé množstvo krvi dieťaťa a v priebehu pár minút sa tak vieme zorientovať v zdravotnom stave.

Ak má dieťa vysoké teploty, môže to byť zapríčinené baktériami alebo vírusmi. Je dôležité to odlíšiť preto, že sa mení základný princíp liečby. Na baktérie sú účinné antibiotiká, ale pri vírusových infektoch nepomôžu. Typickým príkladom vírusu je chrípka.

Teda nie pri každej teplote sú antibiotiká vhodné a účinné, nezabúdajúc na ich nežiadúce účinky. Tak sa vaša pani doktorka vďaka hodnote CRP vie lepšie rozhodnúť, ako dieťa liečiť, ale hlavne či je potrebné predpísať antibiotiká alebo nie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa