Nacvičte si s dieťatkom kakanie

Pediatrická poradňa10.08.2011
Nacvičte si s dieťatkom kakanie

Dobrý deň. Mám 22 mesačnú dcéru, ktorá má problémy s kakaním už od 7 mesiaca. Má stolicu cca 2x do týždňa, niekedy len raz a už 3x sme skončili v nemocnici na klystír.

Navštevujeme aj gastro ambulanciu, kde jej porobili všetky možné vyšetrenia, ale nič nezistili. Vraj je to psychického pôvodu, ale mňa to stále veľmi trápi a neviem ako jej mám pomôcť.

Berie Duphalac, ale ten jej vôbec nezaberá, berie ho 3x denne, ale nič. Skúsili sme aj čípok, ale ten po 2 hodinách vytisla celý von a bolo po všetkom. Rada si prečítam váš názor a radu. Ďakujem

Martina, Poprad

Dobrý deň p.Martina,

Ak boli vylúčené organické príčiny, či funkčné poruchy gastrointestinálneho traktu, potom je najväčšia práca a snaha na vašich pleciach, žiaľ...

Ide o zmenu stravovacích návykov, iste sama poznáte, už vám to opakovali mnoho krát, dočítate sa o tom aj v iných mojich odpovediach. Veľa tekutín, veľa ovocia a zeleniny, veľa cereálnych výrobkov, vyhýbať sa opačne potravinám s účinkom zápchy.

Ďalej ide o nácvik odchodu stolice, každý deň zhruba v rovnakom čase, po raňajkách posadiť dieťa na nočník či na záchod a hold „tlačiť".

Dôležitý je aj pohyb, veľké množstvo pohybu a relaxu.

Ak Duphalac nezaberá, po čase ho prestaňte užívať, stáva sa to totiž zbytočným. Aj na každý liek s vyprázdňovacím účinkom vzniká po čase návyk a sú potrebné vyššie dávky.

Čípok funguje, ak je stolica prítomná v ampule konečníka, teda takmer pred jej odchodom, ak tam stolica nie je, čípok nefunguje.

Pri pretrvávajúcich a nezvládnuteľných problémoch sa treba odhodlať aj na endoskopické vyšetrenie alebo pasáž tráviacim traktom.

Takisto psychologická ambulancia by mohla byť nápomocná, ak má vaša pani doktorka pravdu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa