Natália, Prešov: Myslím si, že mám začiatočnú anorexiu

Pediatrická poradňa23.06.2014
Natália, Prešov: Myslím si, že mám začiatočnú anorexiu

Mám 12 rokov a myslím si, že mám začiatočnú anorexiu. Mam 43 kíl a 162 cm. Každý mi hovorí, že som vychudnutá  a preto by som chcela pribrať asi dve kilá. Ale neviem ako. Počítam si kalórie a snažím sa jesť 5 krát denne. Menštruáciu som nemala už asi rok a preto by som chcela pribrať. Prosím, mám iba 12 a preto by som nechcela skončiť na psychiatrii. Prosím poraďte mi.

Natália, Prešov

Ahoj,
no myslím si, že to s tebou nie je až také zlé, pretože anorektičky v žiadnom prípade pribrať nechcú (čo ty chceš) a takisto anorektičky si nikdy nechcú priznať, že sú anorektičky (čo ty priznávaš, že môžeš byť), anorektičky pomoc samy nevyhľadajú (a ty si vyhľadala). Teda si úplne normálne a dobré dievča, čo má iba nejaký malý stravovací problém, ale je na dobrej ceste ho riešiť. Nemyslím, že pri tvojej výške je tvoja hmotnosť až taká nízka, možno si len typ postavy, ktorá je štíhla... pozri sa, aký typ postavy je tvoja mamina, či ocko alebo babka, možno prídeš na to, že štíhlosť máte v génoch.

Ja osobne ti odporúčam opýtať sa mamy a povedať jej, čo ťa trápi. Ak to nechceš riešiť s mamou, choď za svojou detskou lekárkou alebo učiteľkou a ony ti môžu poradiť nejakú dobrú psychologičku, ktorá ti vysvetlí, ako odstrániť ten malý problém v hlave s tvojím stravovaním. Treba prestať s počítaním kalórií, treba jesť pravidelne a tak, ako máme chuť, bez obmedzení.

Čo sa týka menštruácie, si ešte veľmi mladé dievča, nemusíš mať pravidelnú menštruáciu, ale je pravda, že nemať ju rok už môže niečo znamenať, no podľa mňa to tvoj prípad nie je. Nepíšeš, ako dlho si ju mala predtým, keď si ju mala naposledy. No zasa nemyslím, že príliš dlho, keďže máš ešte len 12 rokov. V tvojom veku je prirodzené, že telo sa ešte len vyvíja a menštruačný cyklus ešte nie je tak pravidelný ako by mal byť u dospelej ženy, takže s tým máš ešte naozaj čas. Držím ti palce, choď sa čo najskôr niekomu vyrozprávať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa