Nosná mandľa: Vybrať, či nevybrať?

Pediatrická poradňa29.01.2010
Nosná mandľa: Vybrať, či nevybrať?

Dobrý deň, potrebovala by som radu - mojej dcérke (bude mať 3 roky) sa začali opakovať hnisavé angíny.

Začalo to v lete, keď mala najskôr tzv. letnú angínu, iba zapálené hrdielko a o tri týždne dostala riadnu a veľmi silnú hnisavú angínu. A odvtedy sa jej to opakuje pravidelne po 3 týždňoch. Vybrala už 7x antibiotiká...

Boli sme aj u kŕčnych lekárov, a tí sa zameriali predovšetkým na nosnú mandľu, že je vraj zväčšená a pravdepodobne ju bude potrebné vybrať. Lenže ja tým nie som vôbec nadšená, pretože dcérka nikdy nemala nijaký problém s noštekom, pekne dýcha na noštek (stalo sa asi 2x, že v noci mierne pochrapkávala, ale to bola nachladená a chorá...).

Momentálne čakáme na výsledky imunologického vyšetrenia (na ktoré čakáme od septembra). Taktiež mala predpísaný Broncho-vaxom....

Poraďte nám prosím, že kam by sme sa mohli ešte obrátiť, pretože na pohotovosti nám p. doktorka odporúčala ísť aj na infekčné. Za akúkoľvek radu Vám vopred ďakujeme.

Eleonóra, Košice

Angína je zápal mandlí (tonzíl), resp. aj okolitého lymfatického tkaniva, ktoré je u detí dobre vyvinuté a spolu prepojené.

Akútny zápal mandlí môže prebiehať v ľahšej forme, tzv. katarálna angína a nie je hneď nutné liečiť ju antibiotikami.

Hnisavý zápal mandlí s viditeľnými hnisavými čapmi na mandliach (malé biele gulôčky) je potrebné liečiť antibiotikami, takýto obraz dávajú typicky streptokoky, na ktoré je liekom voľby penicilín a ten na streptokoky aj zaberie.

Pred užívaním antibiotík je vhodné urobiť výtery z tonzíl, aby sme poznali pôvodcu ochorenia a jeho citlivosť na antibiotiká. Liečbu treba dodržať a liečiť dostatočne dlho (7-10 dní) podľa lokálneho nálezu, v indikovaných prípadoch aj dlhšie.

Existujú aj iné formy angíny spôsobené menej častými pôvodcami, ale na rozlíšenie toho je určený lekár.

Ak sa u dieťaťa angíny opakujú, môže to byť spôsobené nedoliečením predchádzajúcich ochorení, oslabením celkového organizmu, či imunitného systému, vystavením dieťaťa infekčnému prostrediu, napr. ak dieťa začne chodiť do škôlky, čo možno vaše dieťa aj práve prekonáva, prvá zima v škôlke býva sprevádzaná opakovanými infekciami horných aj dolných dýchacích ciest alebo pretrvávaním, prežívaním istého mikroorganizmu v mandliach, čomu už hovoríme chronický zápal mandlí.

Práve vtedy je veľmi dôležité zrealizovať výter a antibiotickú liečbu zahájiť cielene a ponechať dostatočne dlho.

Je možnosť, že vaša dcéra má zväčšenú nosnú mandľu, ale je otázne, či je prínosný operačný zákrok, ak dcére nerobí žiadne ťažkosti. Skôr je na mieste sa zamyslieť nad kompletným či čiastočným (parciálnym) odstránením mandlí, ak sa opakujú angíny.

Parciálny zákrok sa vykonáva preto, aby sa mandle odstránili, ale časť tkaniva ostáva zachovaná, aby boli chránené dolné dýchacie cesty, keďže mandle plnia funkciu „ochrancu", „zachytávača baktérií", keďže to je lymfatické tkanivo.

Ale zasa sa netreba unáhliť, mandle by som odporučila dať vybrať dieťaťu pri opakovaných problémoch, pri jednoznačnej indikácii, a prečkala by som ešte jednu zimu, ako dieťa zareaguje.

Je namieste počkať na výsledky imulogického vyšetrenia. Ak bude imunita narušená, vysvetľuje to váš problém a liečba sa musí zamerať týmto smerom. Ak bude imunostatus v poriadku, treba skôr obrátiť pozornosť na liečbu infekcie.

Teda urobiť výtery, preliečiť dieťa cielene a podporovať organizmus správnym stravovaním, vitamínmi, ale aj otužovaním a športovou aktivitou, ak sa práve nenachádza v liečbe akútneho infektu. Dôležitý je aj pitný režim dieťaťa a jeho pohyb na čerstvom vzduchu!

Infekčný lekár môže pomôcť, pretože ich niekedy napadnú také súvislosti, ktoré nemusia nás ostatných lekárov, ale čo vám poradí, ja teraz neviem.

K liečbe Bronchovaxomom - je to podporná liečbe, ktorá je neškodná a môže, ale nemusí pomôcť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa