Obojstranná pelviektázia: Je dôvod na paniku?

Pediatrická poradňa19.04.2011
Obojstranná pelviektázia: Je dôvod na paniku?

Zdravím, veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu, lebo mi záleží na každom názore, pretože ma lekár vyplašil po ultrazvukovom vyšetrení.

Mám 36 rokov a som v 20.tt a našiel nález Obojstranná pelviektázia vľavo 0,45 cm a v pravo 0,65 cm. Môže ísť aj o genetickú chybu? Je to veľmi zlé? Čo by ste mi odporúčali z vašich skúseností?

Ináč všetky ostatné výsledky sú viac ako v poriadku, aj čo sa týka tripple testov, ktoré mi robili aj v 12.tt aj v 17.tt. Aby som to zhrnula prosím o radu, či tieto výsledky sú dôvodom ísť na odber plodovej vody, resp. či sa takto môže prejaviť genetická chyba? Veľmi pekne ďakujem za váš čas.

Dagmar, Košice

Milá Dagmar,

Jedinú vec, ktorú by som vám odporúčala je ukľudniť sa.

V žiadnom prípade odber plodovej vody! Pelviektázia, o ktorej píšete je vlastne rozšírenie kalichovopelvického systému obličky, odvodný močový systém, o tom sa tu už popísalo vo veľa otázkach, nebudem teda opakovane dopodrobna vysvetľovať.

Myslím, že to nemá nič spoločné s genetickou chybou, takže pokoj. A hlavne ak bolo všetko ostatné v norme. Ak sa nález nezhorší, dieťa po narodení bude mať vyšetrený ultrazvuk obličiek a bude sledované, potom sa ukáže čo ďalej. Tento nález nie je dôvodom na momentálnu paniku.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa