Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Pediatrická poradňa02.06.2010
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Dobrý deň, pani doktorka. Mám osemročného syna a chcela by som ho dať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde.

Mám strach z toho, že sa očkuju živé kultúry, či to nemôže spôsobiť nejaké nežiadúce vedľajšie účinky. Ďakujem

Katarína, Bratislava

Pani Katarína,

Ak si dôkladne pozriete príbalový letáčik ku vakcíne proti kliešťovej encefalitíde, zistíte, že vakcína obsahuje inaktivované vírusy, teda nie živé vírusy.

Inaktivované vírusy znamená neaktívne, teda tieto vírusy nemôžu spôsobiť ochorenie.

Po aplikácii vakcíny sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky podobné ako pri iných vakcínach: lokálna reakcia v mieste vpichu, začervenanie, opuch, bolestivosť, celkové príznaky podobné chrípke, zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, únava, bolesti kĺbov, zvracanie. Výrobca vakcíny uvádza, že tieto príznaky vymiznú v priebehu niekoľkých dní bez následkov.

O týchto nežiadúcich účinkoch by ste mali byť vopred informovaná, myslím, že vakcína nie je viac nebezpečná ako ostatné iné vakcíny.

Prínosom vakcinácie je, že po vytvorení protilátok, čo môžeme očakávať zhruba za dva týždne po podaní vakcíny, je organizmus schopný čeliť vírusu kliešťovej encefalitídy hneď po nakazení a teda ochorenie neprepukne, neprejaví sa.

Vakcínu je potrebné podať v troch dávkach, prvá dávka najvhodnejšie v mesiacoch október až apríl, druhá dávka o 1 až 3 mesiace a tretia dávka o 9 až 12 mesiacov po druhej dávke.

Preočkovanie sa realizuje podaním jednej dávke v časovom intervale 3 roky.

Či už sa rozhodnete dieťa zaočkovať alebo nie, je vhodné praktizovať preventívne opatrenia pred návštevou prírody. Dlhé nohavice, vyššia obuv alebo aspoň ponožky, používanie repelentných prípravkov a podob. Po návrate domov dôkladné prezretie vášho dieťaťa a čo najvčasnejšie odstránenie kliešťa z pokožky.

Na záver chcem len upozorniť, že kliešte okrem kliešťovej encefalitídy môžu byť aj prenášačmi ochorenia zvané lymská borelióza, proti tomuto ochoreniu neexistuje očkovanie, a takisto chcem upozorniť, že nie každý kliešť je nakazený mikroorganizmami spôsobujúcimi uvedené ochorenia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa