Petra, Bratislava: Má len 3 mesiace, no chce sedieť a papať!

Pediatrická poradňa09.04.2014
Petra, Bratislava: Má len 3 mesiace, no chce sedieť a papať!

Dobrý deň,
mám 3-mesačného syna a stále ho kojím. Je strašne pevný, už by najradšej sedel. Keď mu chytím ruky, tak sa posadí a keď ho poľahnem, tak začne plakať. Je skoro, aby som ho dávala do sedu? A ešte jedna otázka. Môžem mu dávať mixovanú mrkvu a zemiak?

Keď cíti vôňu jedla začne slintať a pišťať, no najradšej by si dal s nami papať. Raz som mu skúsila dať na lyžičku pomixovanú mrkvu so zemiakom a on by najradšej zjedol celú misku. Je priskoro na príkrm? Ďakujem veľmi pekne.

Petra, Bratislava


Dobrý deň,
áno je naozaj skoro posadzovať dieťa, nanajvýš ho môžete uložiť do kresielka či vajíčka do akéhosi polosedu – poloľahu. Nechajte dieťa nech sa samo vyvíja, dieťa sa totiž má posadzovať vtedy, keď si dokáže samo sadnúť a to zrejme vaše dieťa ešte nedokáže.

Ak má záujem o aktivity, radšej ho dajte na zem, podložte pod neho hraciu deku či polystyrénové písmenká a nech sa skúša naťahovať za hračkami, nech sa skúša otáčať či loziť, ale naozaj neposadzujte dieťa v tom zmysle, že ho uložíte na gauč a obložíte vankúšmi, uškodili by ste tým jeho chrbtici. Dvihnúť za ručičky ho môžete, ale potom ho pekne vráťte späť.

Čo sa týka dokrmovania – dojčené dieťa sa odporúča začať prikrmovať od ukončeného 6. mesiaca veku, alebo aj o čosi skôr, ak dieťa prejavuje záujem o jedlo, ja osobne by som však túto hranicu posunula tak maximálne o mesiac, to je môj osobný názor.

Medzi 4. a 6. mesiacom je odporúčané využiť tzv. imunologické okno a to znamená, že dieťatku budete dávať ochutnávať rôzne potraviny, ale ochutnaním sa myslí, že mu na štipke lyžičky ponúknete múku či kvapôčku jogurtu, je to prevencia alergie na daný druh potraviny, tým, že sa dieťa s potravinou stretne, neskôr na ňu nezareaguje alergicky.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa