Plač bez sĺz

Pediatrická poradňa23.07.2009
Plač bez sĺz

Dobrý deň. Moja sestra má 7 mesačného syna, ktorému pri plači vôbec netečú slzy. Nevytiekla mu ešte ani jedna. Aj keď má karpinky, tak ich nevyplaví ale si ich vytrie z očiek. Pri plači mu ani soplík netečie. Je to problém? Ak áno ako treba postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Zuzana, Považská Bystrica

Pri týchto príznakoch ma napadajú dve ochorenia, ktoré by mohli spôsobovať suchosť očí, respektíve nosa. Neviem však, či je problém aj so suchosťou iných slizníc, alebo problém aj s inými orgánmi, alebo vlastne oči bez sĺz nie sú pre dieťa žiadnym problémom, a je to len záležitosť, ktorú ste si Vy všimli a trápi Vás.

Prvým ochorením je cystická fibróza. V súčasnosti sa však už vykonáva povinný novorodenecký skríning na toto ochorenie, a to od začiatku februára 2009, teda si nie som istá, či do toho Vaše dieťa spadlo. Toto ochorenie má však príznaky hlavne slaného potu na koži a iné. Suchosť očí by bola iba raritným klinickým príznakom.

Druhé ochorenie pri ktorom je hlavným príznakom suchosť úst, kože a očí je tzv. Sjogrenov syndróm. Toto ochorenie je však naozaj raritné pre detský vek, u detí je vzácne. Preto ho tiež nepredpokladám.

Na Vašom mieste by som navštívila obvodnú lekárku a očného lekára - oni by Vám mohli poradiť najlepšie a ubezpečiť Vás, ako to teda naozaj je. Možno však iba vy máte pocit, že sĺz je málo, ale subjektívne tam porucha nie je.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa