Pokúšame sa o bábätko!

Pediatrická poradňa03.09.2009
Pokúšame sa o bábätko!

Prosím Vás pekne - pokúšame sa s partnerom mať dieťatko a nepodarilo sa nám to - potratila som v 6. týždni. Krvnú skupinu mám ja - matka - 0 Rh+ a partner B Rh + - je to kvôli tomu? Alebo je tam možnosť inej poruchy? Len sa vlastne chcem opýtať, či tieto dve krvné skupiny možu mať zdravé bábätko... :-) pekne Vás prosím o odpoveď. Budem vám veľmi vdačná.

Mariana Ošková Mgr., Poprad

Milá Mariana,

Moja odpoveď je jednoznačná - áno, tieto dve krvné skupiny môžu mať zdravé bábätko. Prečo by nemohli? Myslíte, že na svete je toľko veľa krvných skupín, že ak by ich isté kombinácie nemohli mať zdravé potomstvo, ľudstvo by nevymrelo?

Čo sa týka Vášho potratu, je tam možnosť akejkoľvek poruchy... ale vo väčšine, veľkej väčšine potratov býva príčina neznáma. A pri prvom potrate v nízkom týždni tehotenstva sa po tej príčine ani intenzívne nepátra. Asi to treba brať z pohľadu matky z hľadiska, že plod bol zrejme poškodený a príroda sama sa postarala o to, že neschopný neprežije. Dokonca sa stáva aj to, že niektoré ženy otehotnejú a potratia veľmi skoro, pričom si žena myslí, že ide o klasickú periódu meškajúcu tri, štyri dni.

Nezamýšľajte sa nad tým, aspoň po prvom potrate prečo sa to stalo, pokiaľ samozrejme nemáte Vy a Váš partner nejakú závažnú chorobu, ktorú treba liečiť. Nevymýšľajte dôvody, ale buďte kľudná, aby ste dobre prežili čas a teda prípravu na ďalšie tehotenstvo, lebo o niekoľko mesiacov sa to dá znova skúsiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa