Porucha dilatácie DS obličky u bábätka

Pediatrická poradňa18.01.2013
Porucha dilatácie DS obličky u bábätka

Dobrý deň prajem,
v pôrodnici diagnostikovali synčekovi dilatáciu dutého systému obličky I. stupňa - p. 0,64 cm. Po 3 mesiacoch sme boli na kontrolnom vyšetrení USG pričom záver znel: obe obličky uložené na zvyčajnom mieste, primeranej veľkosti a echogenity, bez ložiskových zmien, vpravo panvička šírky cca 3x3 cm (ap,cc), bez rozšírenia kalíškov.

Vľavo panvička priestrannejšia, rozmerov cca 9x11mm, s kaliskami šírky do 4-5mm, extrarenálna panvička rozšírená v priečnom reze do 14 mm. Jedna sa o zhoršenie/zlepšenie zdravotného stavu? Ako je stupňovaná porucha dilatácie DS obličky? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Marcela, Bratislava


Dobrý deň,
dilatácia znamená rozšírenie, v tomto prípade hovoríme o rozšírení odvodnej časti močového systému, o rozšírení tzv. dutej časti, ktorou je obličková panvička, do ktorej sa zbiehajú obličkové kalíšky odvádzajúce moč. Panvička má časť obličkovú (intrarenálnu) a časť mimoobličkovú (extrarenálnu).

Pri skríningu obličiek novorodencov má väčšina detí panvičku úzku, niekoľko milimetrov, optimálne do 4 mm, vaše dieťa ju malo 6 mm. Avšak o rozšírení ako chorobe hovoríme ak je panvička u novorodenca viac ako 10 mm, toto sa nazýva hydronefróza. S vekom sa tolerancia rozšírenia zvyšuje kvôli rastu celého telíčka a tým aj obličky.

Keďže nález bol prv rozšírenie 6 mm a pri kontrole rozšírenie 9 mm, vidíme, že nález sa zhoršil. O tom svedčí aj rozšírenie kalíškov, čo v novorodeneckom veku nebolo popísané.
Myslím, že pri popisovaní pravej obličky ste sa zmýlili, tam je veľkosť v milimetroch, nie v centimetroch, ako píšete.

Vaše dieťa je potrebné sledovať pravidelne ultrasonograficky, byť v dispenzári u urológa a pravidelne vyšetrovať moč chemicky aj kultivačne.

Stupne dilatácie dutého systému obličky:
I. stupeň dilatácie:
       - šírka panvičky do 10 mm
II. stupeň dilatácie:
       - šírka panvičky nad 10 mm
III. stupeň dilatácie:
       - šírka panvičky nad 10 mm s dilatáciou kalichov
IV. stupeň dilatácie:
       - redukcia parenchýmu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa