Poslať len 12-ročnú odtučňovať do liečebne?

Pediatrická poradňa03.01.2013
Poslať len 12-ročnú odtučňovať do liečebne?

Dobrý deň,
pri hľadaní pomoci pre svoju dcérku, ma zaujali práve vaše slová. Dcérka má 12 rokov, má výšku 166 cm a váhu okolo 75 kg. Od malička bola väčšia a ťažšia ako by mala byť. V rodine máme obezitu v každej vekovej generácii. Už som sa s ňou o tom rozprávala, že to nie je dobré pre jej srdce, pre vnútorné orgány, ona si to v tej chvíli aj uvedomuje, ale na druhý deň, akoby som jej to ani nehovorila.

Aj ma s plačom prosila o pomoc, aj som sladkosti nekupovala, ale aj vtedy si našla cestu, ako sa k nim dosť a ešte vo väčšom množstve. Premýšľam nad liečením, redukciou hmotnosti, bolo mi to poradené aj obvodnou lekárkou, avšak ešte je tu jedna vec. Dcérka je veľmi prieberčivá v jedlách. Zeleninu neje skoro vôbec, ovocie tiež málo, celozrnné pečivo jej nechutí.

Aj by som ju tam na to liečenie dala, ale nebude to pre ňu trýznenie, keď jej tam dajú na tanier po väčšine dňa veľa zeleniny a ona to nezje? Bude len hladovať a bojím sa toho, aby sa potom nestalo to, že ma bude zato, že som ju tam dala nenávidieť. Aj keď ona povedala, že ona by tam kľudne išla. Len ako dieťa si mnohé veci neuvedomuje. Aký je váš názor na to? Poraďte mi prosím.

Júlia, Babiná okr. Zvolen


Dobrý deň,
vo vašej snahe vás plne podporujem. Ale s liečebňami naozaj nemám osobnú skúsenosť, treba sa opýtať inde, a aj tak si myslím, že prv by ste mali navštíviť gastroenterologickú ambulanciu, a aj tam si nechať poradiť ohľadom liečebne. Ja osobne si myslím, že najdôležitejšou vecou je, že dcéra sama chce schudnúť a nebráni sa tomu, aj keď si niektoré veci ešte neuvedomuje, dajú sa jej postupne vysvetliť.

Musíte docieliť to, aby na liečenie chcela ísť ona sama a nemala pocit, že vy ju nútite, toto bude mať najväčší efekt a potom sa nestane, že vás nebude mať rada za to, čo si sama vybrala, ako sa obávate. Skúšobné jedlo „ako v liečebni“ jej podajte doma a uvidíte, či bude spokojná a čo na to povie, aby teda vedela, do čoho tam ide. Myslím, že tým pobytom nič nestratíte, skúsila by som, ale najprv spraviť v domácom prostredí všetko, čo sa dá.

Ale základom chudnutia nie je hladovanie, naozaj, dcéra musí mať pocit, že je najedená dostatok, len si musí vybrať vhodnú stravu. Napríklad na raňajky ovsené vločky, mlieko, med – zasýti na dlhšiu dobu a je to aj sladké, čiže dieťa nemá hneď potrebu sladkostí. Do jogurtu je možné pridať lyžičku psylia, vlákniny, ktorá zasýti a oddiaľuje pocit hladu, takisto pomáha dobrej stolici. Nesmiete zabúdať na dostatočný prívod tekutín. Snažte sa dcére aj z ovocia či zeleniny pripraviť také jedlo, aby jej chutilo. No a samozrejme pohyb, pohyb, pohyb – základ všetkého, nemusíme si to opakovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa