Pozor! Aj smiech môže spôsobiť komplexy...

Pediatrická poradňa08.04.2010
Pozor! Aj smiech môže spôsobiť komplexy...

Dobrý deň, moja neter má rok a pol, je veľmi spokojným a šťastným dieťaťom, rada sa teší z rôznych hier, opätuje každý úsmev, ale problémom je skupinový smiech.

Dieťa spraví niečo, čo myslí vážne, ale pritom nám dospelákom je to veľmi smiešne, po našom hlasnom smiechu sa dieťa urazí a s plačom odchádza do náručia matky. Zabrániť smiechu sa nedá, ale ako sa dá takýto problém vyriešiť? Ďakujem za odpoveď.

Lenka, Turčianske Teplice

Milá Lenka, dieťaťu v tomto veku asi ešte ťažko vysvetlíte, prečo sa smejete a že to nemyslíte v zlom, ani ako posmech dieťaťu. Dieťaťu takisto nezabránite (a ani by ste nemali zabraňovať) robiť gestá, ktoré vás privádzajú k smiechu.

Vy ste tí uvedomelí dospelí, ktorí by sa mali ovládať a nie smiať, ale mali by ste brať dieťa vážne. Je to preňho dôležité. Ak to nedokážete, odtrpí si to dieťa, môže sa uzavrieť do seba, či mať komplexy.

Ešte je aj jedna cesta a to primäť dieťa, aby sa smialo s vami, snažte sa učiť vašu neter humoru, spoločnému humoru, urobte si niekedy srandu aj vy sami zo seba, tak aby to dieťa pochopilo a uvedomilo si, že smiech dobre myslený je dôležitou súčasťou života.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa