Pozor na to! Nerozmaznajte si dieťa mixovanou stravou

Pediatrická poradňa04.11.2011
Pozor na to! Nerozmaznajte si dieťa mixovanou stravou

Dobrý deň, mám 29 mesačného syna a nekončiaci sa problém s jedením - prehĺtaním stravy, predovšetkým mäsa. Veľmi rád má všetko na kašu, veľa šťavy, takže keď chcem, aby sa najedol, tak mixujem. Skúšala som to aj s vyhladovaním, proste nejedol.

Neviem, či sa jedná o zväčšené mandle, ja to posúdiť neviem, ale pediatričku som na to už dávnejšie upozornila a radila mi len skúšať to ďalej. Dúfala som, že sa to vyrieši v škôlke, že sa pri iných deťoch naučí normálne jesť. Malý už začal chodiť do škôlky, to papanie sa trošku zlepšilo, ale nie veľmi, načo ma upozornili aj učiteľky a už to vidím ako problém, keď celý deň skoro nič neje.

Je to zvláštne, že jedlo rozžuje a drží ho dlho v ústach a nakoniec vypľuje. Ale nie je to tak úplne so všetkým, napríklad sladkosti, koláčiky, keksíky, palacinky to prehĺtať vie.. Neviem, či je to nejaký syndróm, preto sa na Vás obraciam, možno mi poradíte ako to riešiť alebo na koho sa s týmto problémom obrátiť. Ďakujem pekne za odpoveď.

Dáša, Košice

Dobrý deň Dáša,

Nie som si istá, pretože to nespomínate v svojej otázke, ale myslím, žeby bolo potrebné vrátiť sa kúsok do minulosti, podľa mňa príčinou tohto stavu môže byť, že ste dieťaťu príliš dlho ponúkali mixovanú stravu a nie kúskovú, čo ho nenútilo žuvať a hltať aj väčšie kúsky a tak si na to dieťa zvyklo, alebo sa vlastne kúsok rozmaznalo a teraz sa mu proste žuť nechce.

Zväčšené mandle nie sú príčinou, že nechce prehĺtať, o čom svedčí aj fakt, že keksíky či koláčiky si požuje a zje, pretože má na nich chuť. Deti môžu odmietať stravu počas akútneho zápalu hrdla a mandlí, či pri porušenej sliznici ústnej dutiny (aftóznej stomatitíde), kedy pre bolesť odmietajú hocijakú stravu a teda aj mixovanú.

Vaša pediatrička vám poradila dobre a iste dieťa a jeho ústnu dutinu aj prezrela, teda by tam malo byť všetko v poriadku. Neporadím vám zrejme lepšie ako ona, iba skúšať a učiť dieťa na tuhú stravu, ja osobne si však ešte myslím, že ak by sa mu mixovaná strava neponúkla, nenechal by sám seba vyhladovať k smrti a raz by sa najedol, ak však nechceme použiť drastický spôsob, neostane vám nič iné, len zatiaľ mixovať a mixovať, no možno stále o kúsok menej až kým sa dieťa neumúdri.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa