Prečo má malá slečna kruhy pod očami?

Pediatrická poradňa11.07.2011
Prečo má malá slečna kruhy pod očami?

Dobrý deň, mám 6-ročnú dcéru, má výrazné kruhy pod očami, ktoré sa jej začali objavovať v priebehu posledného roka. Nemá ich odmalička, sú dosť výrazné niekedy až do fialova. Dosť často býva unavená, nervózna a sťažuje sa na bolesť bruška. Má oslabenú imunitu, od 3 rokov chodíme na alergológiu, momentálne užíva Aerius 2,5ml denne. Lekárka jej zobrala krv a výsledky boli vraj dobré.

Chcem sa spýtať, či máme absolvovať ešte nejaké vyšetrenie, či je to treba alebo netreba keď boli výsledky krvi dobré ...?

Simona, Borský Svätý Jur

Dobrý deň,

Kruhy pod očami nemusia znamenať vôbec nič, pretože sú iba súčasťou výzoru človeka daného geneticky, ale môžu znamenať aj nejaké ochorenie. Môžu byť prejavom ľahkého ochorenia ako je momentálna únava, vyčerpanosť, prekonanie chrípky či akejkoľvek virózy či iného infekčného ochorenia, ale môžu znamenať aj vážnejšiu príčinu, akou je napríklad anémia, či akékoľvek ochorenie srdca, tráviaceho systému, obličiek.

Vzhľadom na únavu, nervozitu a bolesti bruška by som po príčine pátrala, až po vylúčení ochorenia by som kruhy prestala riešiť.

Na zistenie anémiu stačí vyšetrenie krvného obrazu, odporúčala by som však aj biochemické vyšetrenie. Skúste navštíviť aj detskú gastroenterologickú ambulanciu, realizovať výtery z hrdla, nosa a konečníka.

Treba myslieť aj na parazity, pri tých môže byť prítomná bolesť brucha a únava. Môžete však aplikovať liečbu Vermoxom aj naslepo, teda bez vyšetrenia.

Odporúčam teda začať v gastro ambulancii.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa