Prečo nemôže zaspať?

Pediatrická poradňa24.06.2009
Prečo nemôže zaspať?
Mám 10 ročnú dcéru a v poslednom čase má problém večer zaspať. Už asi rok užíva lieky, pretože má zníženú funkciu štítnej žľazy. Je to tými liekmi, alebo je to len nejaké dočasné obdobie? Prosím o radu. Ďakujem.

Alena, Trnava

Problém zaspať by bol skôr prejavom zvýšenej funkcie štítnej žľazy ako znížnej. Ale môže nastať situácia, že štítna žľaza začala plniť svoju funkciu lepšie a tak nie je potrebné také množstvo Euthyroxu, ako doteraz. Na to je však potrebný odber krvi na hormóny a zhodnotenie výsledkov. Niekedy sa jedna hormonálna porucha spája aj s inou, ale na to by mal myslieť Váš endokrinológ. Ak teda predpokladáme, že dcéra je dobre nastavená na substitučnú liečbu hormónmi štítnej žľazy, treba myslieť na iné. Možno je problém niekde v psychike dieťaťa. Skúste sa s ňou niekedy porozprávať, či nie je zaľúbená, či nemá problém v škole s kamarátkami, či ju niečo netrápi... tieto veci musíte spraviť sama ako jej matka. Nehľadajme za vecami hneď vážny problém, skúsme si najprv poradiť sami. Vaša dcéra je práve v období dospievania a je to pre dievča a jeho telo i psychiku veľmi zložitá situácia a dievča prechádza zložitým vývojom.

Ďalšiu vec, ktorú by som poradila, je zamyslieť sa nad stravovacími návykmi. Vieme, že isté potraviny spánok podporujú a iné zasa odháňajú. Skúste spraviť dievčaťu večer šálku kakaa alebo nejakého ukľudňujúceho čaju, navečerať sa včas. Vyhýbať sa ťažkým jedlám pred spaním a podobne. Na podporu spánku je dobré cez deň vykonať dostatok športovej aktivity, fyzickej námahy... zamestnať dieťa a aj jeho myseľ niečím vhodným.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa