Problém mäkkej lebky u kojenca

Pediatrická poradňa28.12.2009
Problém mäkkej lebky u kojenca

Dobrý deň, môj synček, 4 mesačný má veľmi mäkkú lebku. Synčekova pediatrička povedala, že veľmi narástol a pribral, že vraj sa to napraví. Už mi aj zvýšila kvapky AD vitamínu na 2x denne po 3 kvapky. Chcem sa opýtať, či je to veľmi vážne, že má mäkké kosti v tomto veku.

Ešte sa chcem opýtať, už sa dvíha do sedu, niekedy ho aj podopriem, aby si trošku posedel, ale bojím sa, aby si tým neublížil, keď má mäkké kosti, aby sa mu zle nevyvinula chrbtica.

Poraďte mi prosím, čo mám robiť. Ďakujem

Monika, Ružomberok

Milá Monika,

tomu, ak má váš syn mäkké kosti na lebke, hovoríme kraniotabes. Zrejme má váš syn aj rozostúple lebečné švy a hmatnú väčšiu i malú fontanelu.

Áno, na kostný metabolizmus sa užíva vitamín D, teda Vigantol, ktorý napomáha osifikácii kostí, teda ich tvrdnutiu a zabraňuje vzniku rachitídy.

Za normálnych okolností sa Vigantol užíva v dávke 1-2 kvapky denne, vo vašom prípade je vhodné dávku zvýšiť, pravdepodobne na 3 kvapky, ale vitamín D má byť podávaný samostatne, jeho kombinácia s vitamínom A je považovaná za nevhodnú s ohľadom na kostný metabolizmus.

Nesmiete zabudnúť aj na formu podávania vitamínu D - je nutné podávať ho do mlieka, za iných okolností je jeho podávanie zbytočné. Viď aj otázka týkajúca sa problematiky VIGANTOL.

Na to, aby sa presnejšie dal zhodnotiť kostný metabolizmus a teda aj určiť dávka vitamínu D, je potrebné vyšetriť v krvi hladinu vápnika, fosforu a enzýmu ALP, takisto by podľa mňa bolo vhodné vyšetriť aj hladinu vitamínu D a jeho metabolitov, to však je však už v kompetencii endokrinológa.

Stav vášho dieťaťa pravdepodobne nie je vážny, ak budete zodpovedne pristupovať k vyšetreniam a liečbe, po podávaní Vigantolu, ak vylúčime inú poruchu, by sa kosti mali upraviť.

Dieťa, ak samo nesedí, nemá byť posadzované, tak isto ak dieťa samo nechodí, nemá byť dvíhané na nohy a vedené k chôdzi za ruky.

Je úplne nevhodné, aj pri správne vyvinutých kostiach, aby dieťa, ak nevie samo sedieť s oporou, bolo posadzované a podopierané.

Ak sa dieťa samo dvíha, ak sa posadí samo, ak chodí samo, treba ho nechať voľne, lebo ono samo najlepšie vie, čo je pre organizmus najlepšie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa