Problémy s jedením

Pediatrická poradňa07.07.2009
Problémy s jedením

Mám 7 ročného synovca, ktorý na svoj vek je, aspoň si myslím veľmi bojazlivý a málo je. Neostane sám ani len v izbe, aj keď je niekto doma. Niekedy na raňajky nezje ani krajec chleba, a na obed ak zje polievku, hlavný chod už nechce. Pritom, je veľmi aktívny. Stále musí niečo robiť. Ale najväčší problém u neho vidím, že pije asi priveľa tekutín. Ešte aj keď je polievka, aj vtedy si pýta vodu. Píšem Vám ja preto, lebo u jeho rodičov je všetko v poriadku, tak Vás prosím o radu. Možno že to preháňam ja, neviem. Ďakujem za odpoveď.

Jana Haverilkova, Lipníky

Pani Jana, myslím, že žiadna mamička nepochodila s tým, že dieťa nasilu nútila jesť, alebo sa mu vyhrážala tým, že musí zjesť, lebo ak nezje... Detský organizmus by poväčšine mal sám tušiť, kedy má už málo energie a potrebuje ju dodať vo forme stravy. Ešte žiadne dieťa neumrelo na hlad pri plnej chladničke. Nepopieram, že deti treba povzbudiť k jedlu a upozorniť ich na jedlo. Skôr treba jedlo chutne pripraviť a urobiť deťom, to čo majú radi, to, čo im chutí a menej chutné veci do toho len nejako primiešať...

Nepíšete, či je dieťa príliš vychudnuté, alebo či aj napriek strave priberá. Ak by nepriberalo, ak by malo problémy s prehĺtaním, či s bruškom, či so stolicou, treba za tým niečo hľadať, ale ak je dieťa iba proste menší papkáč, tak ho nechajme tak. Skôr nech sa rodičia snažia vykompenzovať mu to chutnými jedlami, a samozrejme pekne upravenými.

Ak chlapec viac pije, nevidím v tom problém, niekto sme smädní viac a iní menej a deti vedia mať rôzne chute, často nám dospelým nepochopiteľné... ale zas na druhej strane, ak dieťa vypije veľa vody, tak to potom môže byť príčinou prečo veľa nezje. Ale myslím si, že dieťa by aspoň na raňajky malo niečo zjesť, aby išlo posilnené do školy... buď má rád chlebík so šunkou, alebo s džemom alebo sladký croissant - dajme mu to, čo mu chutí a verím, že niečo mu chutí určite!

Čo sa týka chlapcovej bojazlivosti, tak s tým treba bojovať skôr psychologicky a výchovne. Alebo ho prihlásiť na nejaký krúžok, či dať do letného tábora, ktorý by mu pomohol sa osmeliť. No možno pomôže len ho nechať nech z tých vecí sám vyrastie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa