Simona, Gajary: V priebehu mesiaca a pol dvakrát bakteriálny zápal pľúc

Pediatrická poradňa29.11.2015
Simona, Gajary: V priebehu mesiaca a pol dvakrát bakteriálny zápal pľúc
Môj 4 a polročný syn mal v priebehu mesiaca a pol dvakrát bakteriálny zápal pľúc. Prvýkrát to bolo spôsobené streptokokom a neskôr sa pridružil zlatý stafylokok. Teraz sme dostali výsledky imunologických testov, kde máme napísané, že má zvýšené IgG2. Na tomto základe mame podstúpiť vyšetrenie AV a vyšetrenie špecifickej protilátkovej odpovede + funkčný test. Rada by som vedela, čo to všetko znamená a na čo sa máme pripraviť. Ďakujem.

Simona, Gajary


Dobrý deň,
pri opakovanej bakteriálnej infekcii, hlavne ťažšej, vzniká podozrenie na poruchu imunity, preto je odporúčané vyšetrenie imunity. IgG je dominantný imunoglobulín (teda prevažujúca protilátka) v extracelulárnej tekutine produkovaný po opakovanej imunizácii, ktorá sa objavuje ako sekundárna odpoveď po IgM. Je účinný v neutralizácii bakteriálnych toxínov, ale aj inaktivuje vírusy, má opsonizačnú schopnosť- čiže uľahčuje fagocytózu a aktivuje komplement.

Existujú 4 podtriedy IgG, IgG2 sa tvorí ako odpoveď na polysacharidové antigény, napr. proti opuzdreným baktériám ako sú pneumokoky, skupina streptokokov A, ale tiež spolu s IgG3 pri infekcii Haemophilus influenzae. Zvýšená hodnota IgG2 po opakovaných prekonaných infekčných ochoreniach sa mi zdá byť normálna a prirodzená, ale bolo by namieste, aby sa k tomu vyjadril imunoalergológ.

Nejde však len o hodnoty protilátok, ale aj o funkčnosť imunitného systému pri zápalovej odpovedi, predpokladám, že tieto vyšetrenia vás čakajú. Vyšetrenie AV zrejme bude vyšetrenie prítomnosti adenoidných vegetácií, teda nosné mandle, ktoré môžu byť opakovaným zdrojom infekcie, či fokusom, toto vyšetrenie realizuje ORL lekár.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa