Syn má na slabinách hrčky ako fazuľky

Pediatrická poradňa13.11.2012
Syn má na slabinách hrčky ako fazuľky
Dobrý deň,
môjmu 23-mesačnému synovi som našla na slabinách hrčku vo veľkosti fazuľky - na každej strane jednu. Ihneď som navštívila svoju detskú lekárku, tá syna prehmatala na všetkých uzlinách, či ich nemá zdurené aj na iných miestach tela. Nenašla nič, pre istotu ma objednala na sono. Sono sme dnes absolvovali, no lekárka, čo nám robila sono, iba skontrolovala veľkosti vnútorných orgánov (ktoré sú v poriadku), na slabiny, kde inkriminované hrčky má ani sondou neskontrolovala.

Keď som sa jej opýtala, prečo kontroluje vnútorné orgány a nie hrčky, kvôli ktorým sme tam, iba sa na mňa vyzývavo pozrela a povedali mi, že čo mohla vidieť to skontrolovala a jej záver bol teda taký, že ak aj má zväčšené uzliny, tak ich sonom nie je možné vidieť. Nález som zaniesla svojej lekárke aj so svojimi pochybnosťami. Dohodli sme sa, že počkáme ešte mesiac, čo sa s hrčkami udeje a ak sa nič nezmení zoberieme synovi krv na rozbor.

Už teraz nespávam, čo sa bojím a čakať ďalší mesiac mi pripadá zbytočné. Len by som chcela počuť nejaký iný názor a nie len odsúvať problém na ďalší mesiac. Podotýkam, že syn bol pred 6 mesiacmi očkovaný a cez veľkú noc prekonal ovčie kiahne. Neviem, či to nemohlo spustiť zdurenie. Ďakujem.

Zuzdud, žiar nad Hronom


Dobrý deň,
nepanikárila by som. Spite kľudne a nedramatizujte. O uzlinách sa tu už popísalo veľa, je potrebné posúdiť okrem veľkosti aj konzistenciu, tvrdosť uzliny, jej pohyblivosť a zmeny v časovom období. Prekonanie kiahní môže mať za následok zdurenie slabinových uzlín. Na margo ultrasonografického vyšetrenia si dovolím podotknúť, že je naozaj veľmi ťažké sonograficky posúdiť charakter uzliny, ale dá sa to. No myslím, že to nevie každý lekár realizujúci ultrazvuky, takže v podstate lekárka posúdila, čo sa dalo. S výsledkom môžete byť spokojná.

Ja osobne by som odporúčala vyšetrenie krvného obrazu, je to jednoduché a základné vyšetrenie a vždy tak vieme veľmi rýchlo a jednoducho vylúčiť chorobu krvi, hlavne leukémiu, čo je najväčším strašiakom všetkých mám pri zväčšených uzlinách, i keď veľmi raritným, keďže takmer každé dieťa má z času na čas hmatateľné nejaké uzlinky. Ak by bol krvný obraz v poriadku, môžete čakať mesiac aj dva a zatiaľ uzlinky iba odsledovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa