"Večný" soplík v nosíku a očkovanie

Pediatrická poradňa18.01.2010
"Večný" soplík v nosíku a očkovanie

Dobrý deň, pani doktorka. Chcem sa vás opýtať, máme 11 týždňové dieťa - dievčatko. Malá má stále soplík. No nie je to taký soplík, aby jej tiekol z nosa, ale vždy ráno chrčí, pretože má plný nos. Tak ho odsajeme odsávačkou a cez deň je dobre.

Pred týždňom sme boli na očkovaní (do nožičiek), tak chcem vedieť, či to bude účinné, keď má ten soplík, taký ako som popísala vyššie. Za vašu odpoveď vám vopred ďakujem 

Janet, Skalica

Milá mamička,

Môžem Vás ubezpečiť, že účinnosť očkovania bude zachovaná. Soplík nemá vplyv na účinok očkovacej látky a neovplyvňuje imunitu natoľko, aby bolo očkovanie zbytočné.

Odporúčala by som vám zrealizovať výter z nosa, i keď dľa popisu nepredpokladám nejakú vážnu infekciu v nose dieťaťa. Skúste na ošetrenie nosa používať nejaké „slané" vody, prípravky s výťažkami morskej soli či podobne.

Zamyslite sa aj nad tým, či nie je v miestnosti na spanie príliš teplý a suchý vzduch, ktorý by mohol spôsobovať vytváranie soplíkov práve v noci. Pretože vlhkejší a chladnejší vzduch je vždy omnoho lepší pre dýchacie cesty a ich priechodnosť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa