Viera, Žilina: Správanie dcérky a jej krvný obraz

Pediatrická poradňa30.03.2016
Viera, Žilina: Správanie dcérky a jej krvný obraz

Dobrý deň,
po pôrode som mala veľmi nízku hodnotu hemoglobínu a dostala som aj transfúziu. Následne som 2 mesiace užívala železo a po kontrolnom odbere to už bolo v poriadku. Chcem sa opýtať, či sa automaticky robí krvný obraz aj bábätku, alebo sa to nejako špeciálne neskúma? Naša dcérka bude mať 4,5 mesiaca. Prvé očkovanie už absolvovala a o dva týždne nás čaká druhé. Mám to nejako riešiť a požadovať od svojej pediatričky odber kvôli zisteniu hodnôt železa? Mohla by byť anémia dôvodom na odloženie druhého očkovania? Keď matka po pôrode trpí anémiou, znamená to, že aj dieťatko?

Moja druhá otázka sa týka správania dcérky. Od narodenia bola taká aktívnejšia, čo sa týka pohybov rúk a nôh, stále nimi hýbala, niekedy to boli také prudšie pohyby, ktoré prišli tak náhle. Toto jej stále zostalo a hlavne, keď je nervóznejšia alebo ako keby niečo požaduje, niečo jej vadí, tak robí také prudké pohyby - naraz ruky aj nohy. Niekedy ako keby chcela rukami buchnúť. Aj pri dojčení sa občas hnevá, keď je napr. prúd mliek a už pomalší alebo naopak, ak je ho naraz veľa, vtedy ma búcha pästičkou po prsníku. Je to všetko iba prejavom temperamentu alebo za tým treba hľadať niečo iné? Vopred ďakujem za odpoveď!

Viera, Žilina


Dobrý deň,
ak žena v tehotenstve trpí anémiou, ktorá je najčastejšie spôsobená nedostatkom železa a ak je potrebné túto anémiu liečiť, tak tam je pravdepodobnosť, že aj dieťatko bude anemické, ale zároveň aj liečené, ak matka užíva preparáty železa a vitamíny na krvotvorbu. Nedostatkom železa môže trpieť aj dieťa, samozrejme, ak nemá železo matka, nebude ho mať ani dieťa, aj keď je to nastavené tak, že organizmus uprednostní vyvíjajúce sa dieťa pred organizmom matky. Ak je anémia stredne ťažkého až ťažkého stupňa a aj napriek liečbe sa situácia nezlepšuje, je tam dosť vysoká pravdepodobnosť, že aj dieťatko anemické bude. Krvný obraz sa vyšetrí dieťatku niekoľko dní po narodení, v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí bábätka aj hneď.

Avšak dieťatko anemické byť nemusí. Je to prípad od prípadu. Ak však anémia matky vznikla krvnou stratou počas pôrodu, tak to už krvný obraz bábätka nijako neovplyvní a dieťatko by malo mať dostatočné hodnoty červených krviniek. Vy nepíšete ako to bolo u vás, ale ak ste po pôrode užívali preparáty železa a dojčili, tak dieťatko bude odoberať cez mliečko železo aj pre seba, teda svojou liečbou pomáhate aj dieťatku. Ja už by som to teraz na vašom mieste neriešila, ak nemá dcérka žiadne zdravotné komplikácie a ani príznaky anémie. To by si už pani doktorka iste všimla a krvný obraz by vyšetrila.

K druhej otázke – pohyby, ktoré popisujete sa mi zdajú pre dieťatko úplne normálne. Nepripisovala by som ich ani temperamentu a ani niečomu patologickému, ale odpoveď by som hľadala skôr vo vývinovej psychológii. Je to normálny prejav, aj moja 4,5 mesačná dcérka ma búcha niekedy po prsníku alebo mi dookola chytá prsty, púšťa ich a znova dookola chytá a ťahá. Neriešim to. To dieťa to inak nevie, chce niečo prejaviť, a toto je jediný spôsob ako to dokáže. Alebo keď ju obliekam, tak ma dokáže aj 20 krát kopnúť a robí to dookola. Netrápte sa nad tým, dieťatko mení svoje správanie, o chvíľočku už budete riešiť iné veci.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa